Makina Ferrari e Schumacher del në ankand, ja shifra e “çmendur”

Bota Sport

Një nga makinat Ferrari të Michael Schumacher-it , fitues i kampionatit nga sezoni 2000, do të dalë në ankad. Dhe e gjeni dot shifrën e çmendur me të cilën pritet të shitet gjatë ankandit në Hon Kong? Plot 9.5 milionë dollarë.

Ferrari F1-2000 u drejtua nga Schumacher gjatë fitores së tij në Çmimin e Madh të Brazilit, si dhe kur ai fitoi pole position në Çmimin e Madh të Monakos të njëjtin vit.

Ai sezon shënoi të parën nga pesë titujt radhazi botëror të pilotit gjerman me Ferrarin dhe kampionatin e parë të ekipit për 21 vjet.

7 herë kampioni i botës siguroi 5 tituj me Ferrarin në periudhën 2000-04. Megjithatë, është Ferrari F1-2000 që theu dominimin e Williams dhe McLaren, duke e sjellë trofeun përsëri në Itali.

Kjo makinë historike që i dorëzoi gjermanit argjendin e tij të parë në të kuqe, do të dalë në ankand nga RM Sotheby’s.


F-2000 i Schumacher është një nga makinat më të dekoruara në F1. Gjermani fitoi 9 gara dhe siguroi 9 pole position. Ai mori 108 pikë, duke siguruar titullin me një fitore në GP të Japonisë.

Shasia-198 e shitur në ankand nga Ferrari ka disa momente të dukshme që lidhen me shoferin. Pikërisht me këtë makinë gjermani siguroi fitoren e tij në garën në Brazil pasi nisi i 3-ti. Ishte me këtë makinë që ai siguroi shtyllën e tij të vetme në Monako gjatë ditëve të tij fituese të kampionatit Ferrari.

Makina u programua nga drejtori i atëhershëm teknik i Ferrarit, Ross Brawn, dhe u projektua nga Rory Byrne. Emra të njohur si Aldo Costa, Marco Fainello, Nikolas Tombazis dhe James Allison gjithashtu kishin role vendimtare në zhvillimin e makinës.

Makina u restaurua nga Ferrari dhe u shfaq në Gjenevë përpara se t’i shitej koleksionistit Kevin Crowder. Makina do të dalë në ankand nga RM Sotheby’s gjatë një ankandi të mbyllur të mbajtur nga 3-12 Prill.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?