Alibeaj për projektligjin për ndëshkimi e regjimit komunist, “Ia kemi detyrim qytetarëve”

Politike

Deputeti i PD Enkelejd Alibeaj, gjatë Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, bëri thirrje që të miratohet projektligji për “Për Ndërgjegjësimin, Kujtesën Kolektive, Ekspozimin dhe Ndëshkimin Publik të Regjimit Totalitar Komunist”, propozuar nga grup deputetësh të Grupit Parlamentar të PD.

Alibeaj tha se ky është një vendim i vonuar, por më mirë vonë sesa kurrë, duke thënë se pavarësisht ndasive politike, për këtë cështje duhet të bien dakord.

“Skena politike është e tillë që nuk shkëputemi dot nga përkatësitë e dikurshme, tifozeri partiake dhe elektorale, por besoj se pas 32 vitesh do duhet ta gjejmë kurajon intelektuale dhe maturinë publike që ky kapitull i rëndë dhe i dhimbshëm, të shndërrohet sot në një kalë beteje në betejat e skenës pulitke. Na ndajnë shumë gjëra, por nuk mund ta konsiderojmë veten si të paaftë dhe të rivitalizuar një histori të erret. Është e vonuar, ndjesë që nuk ju drejtohem juve kolegë të së majtës, kam një lloj ndjesë që dua t’u kërkoj kolegëve të mi të të djathtës, që kemi qenë kaq të vonua, kemi pasur mundësi dhe shtysë të asaj pjesë të shoqërisë që na ka mbështetur, por më mirë vonë se kurrë.

Me një ndjesë drejtuar gjithë shoqërisë shqiptare, ia kemi për detyrim që një paketë të plotë të dekomustizimin ta çojmë përpara. Nëse kalon, veç se të fituar ka. Ftesa ime është të shihet vetëm në këtë mënyrë ky projektligj. Besojmë se është nevojë ulëritëse e shoqërisë që këtë projektligj t’i konsiderojmë të mbyllura më mirë vonë sesa kurrë.”, tha ai.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?