“Irani mund të furnizojë Rusinë me raketa balistike”, Stoltenberg: Kjo është e papranueshme.

Bota

Irani po konsideron furnizimin e Rusisë me raketa balistike për luftën e saj në Ukrainë, përveç dronëve që Teherani ka dorëzuar tashmë, tha të enjten Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Ne e shohim Iranin duke ofruar dronë dhe duke konsideruar dërgesat e raketave balistike në Rusi”, tha Stoltenberg në një konferencë shtypi në Stamboll. “Kjo është e papranueshme. Asnjë vend nuk duhet të ofrojë mbështetje për Moskën në këtë luftë të paligjshme.”

Kievi ka thënë se rreth 400 dronë iranianë janë përdorur tashmë kundër popullsisë civile të Ukrainës, dhe Moska ka porositur rreth 2,000. Teherani ka hedhur poshtë akuzat.

Stoltenberg shtoi se presidenti rus Vladimir Putin ishte duke dështuar në Ukrainë, por “duke u përgjigjur me më shumë brutalitet”.

 

 

“Në javët e fundit, ne kemi parë dhjetëra sulme me dronë dhe raketa në të gjithë Ukrainën. Përfshirë infrastrukturën kritike,” shtoi ai.

Rusia “po privon mizorisht dhe qëllimisht civilët ukrainas nga ngrohja, uji dhe energjia elektrike në fillim të dimrit”, tha Stoltenberg.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?