Biden shpall një aktivist të LGBTQ kandidat për ambasador në Zvicër

Bota

Presidenti amerikan, Joe Biden ka shpallur nominimin e Scott Miller për postin e ambasadorit në Zvicër dhe Lihtenshtejn.

Miller është një aktivist për të drejtat e homoseksualëve dhe është bashkëkryetar i fondacionit ”Gill”, një financues kryesor i përpjekjeve për të siguruar barazi të plotë për lezbiket, homoseksualët, biseksualët, transgjinorët dhe queer-ët (LGBTQ) në SHBA.

”Miller dhe bashkëshorti, Tim Gill ishin ndër aktorët kryesorë në çështjet e barazisë në komunitetin LGBTQ në SHBA”, tha Shtëpia e Bardhë.

Biden tani duhet të dërgojë nominimin e tij në Senat për t’u konfirmuar para se Miller të marrë postin.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?