Politike

Shpërthen Braçe: PD-LSI si shtëpi e Camorras!

Zv.kryeministri Erion Braçe ka hedhur akuza në drejtim të PD dhe LSI pas pjesëmarrjes masive të të miturve në protestat e fundit.

Braçe i cilëson këto dy parti si ‘shtëpia e Camorras’, ndërsa thotë se shtyrja e fëmijëve në krim është një vepër e qartë penale.

Postimi i Braçes

PDLSI SI SHTEPIA E CAMORRAS

PER FEMIJET!

SHTYRJA E FEMIJEVE NE KRIM,

VEPER E QARTE PENALE!

Qysh kur organizatat kriminale, terroriste dhe, partite politike, nisen te perdorin e shtyjne femijet ne krim,

cdo vend vendosi denime te ashpra per tutoret dhe nxitesit e tyre ne krim;

E THJESHTE, PUNET E PISTA NUK I BEJNE BOSET E MAFIAS, TERRORIT E PARTIVE POLITIKE!

TIRANA, DURRESI, KORCA, SHKODRA JANE SHEMBUJT E FUNDIT!

4 nene te Kodit Penal qartesojne gjithcka;

I pari, NENI 129/ SHTYTJA E TE MITURVE NE KRIM, ben te qarte se;

Shtytja apo terheqja e te miturve nen moshen 14 vjec per te kryer krim, denohet me burgim gjer ne 5 VJET;

Cilat jane krimet e kryera ne keto 5 dite?

I dyti, NENI 150/ SHKATERRIMI I PRONES, ben te qarte se;

Shkaterrimi apo demtimi me dashje i prones, kur pasojat materiale nuk jane te lehta, denohet…..me burgim gjer ne 3 VJET;

I treti, NENI 151/SHKATERRIMI I PRONES ME ZJARR, ben te qarte se;

Shkaterrimi apo demtimi me dashje i prones me zjarr denohet … me burgim gjen ne 5 VJET;

kur pasojat materiale jane te renda, denohet gjer ne 10 VJET;

I katerti, NENI 154/SHKATERRIMI I PRONES ME MJETE TE TJERA, ben te qarte se;

Shkaterrimi apo demtimi me dashje i prones me mjete te tjera, qe perbejne rrezik per mjedisin rrethues e jeten e njerezve denohet….gjer ne

5 VJET dhe, kur pasojat materiale jane te renda denohet nga 5-10 VJET; kur ka pasoja per jeten e shendetin e njerezve denohet me burgim nga 5-15 VJET!

Por nje i mitur as arrestohet e as procedohet penalisht;

SHKATERRIMI I PRONES PREJ TYRE NDODHI, POR ASNJE FEMIJE I MITUR NUK U ARRESTUA APO PROCEDUA PENALISHT;

Nje pjese e tyre u shoqerua, u njoftuan prinderit dhe ju dorezuan!

Partite e poshtra kaosin dhe shkaterrimin e prones publike e private e arriten; lajm boteror madje!

Prej dy ditesh, pisa edhe me te medhenj se keta te partive-medemek shoqeri civile, nuk merren me kriminelet politike qe SHTYNE FEMIJET NE KRIM, por me deshtimin e shkolles ne edukimin e tyre!

Nuk ka ndyresi me te madhe si e sa kjo!

Tek PIRANJAT, Saviano ka nje ngjarje e dialog epik;

Me kobure ne dore perballe nje bosi te Camorras, nje femije i thote:

Per tu bere kaq mu deshen 10 vjet, per te vrare ty 10 sekonda!

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania