Ja 10 arsyet pse duhet të përqafoheni

Aktualitet

Një përqafim është një gjest i thjeshtë dhe i dashur që arrin të ketë përfitime të jashtëzakonshme në shëndetin dhe gjendjen shpirtërore. Është i mirë për trupin dhe shpirtin dhe ka përfitime të panumërta shëndetësore. Përqafimi eliminon ankthin, nxit forcën e brendshme, besimin dhe ndjeshmërinë, sepse njeriu ndjehet i rrethuar nga dashuria e nënës, partnerit ose mikut.

10 arsye të mira përse duhet të përqafosh më shpesh

Ndihesh i kënaqur

Përqafimi stimulon prodhimin e oksitocinës, neuro-hormonit të intimitetit dhe të dashurisë. Ky i fundit gjeneron një ndjenjë të përmbushjes, në gjendje të na bëjë të ndihemi edhe më të lumtur.

I bën fëmijët të rriten mirë

Fëmijët që nuk marrin shumë përqafime mësojnë të ecin vonë, të flasin dhe lexojnë pak më vonë se kolegët e tyre të rrethuar nga dashuria e të dashurve. Prandaj është e rëndësishme që fëmijët të ndihen “të sigurt” me përqafime.

Ka një efekt anti-stres

Përqafimi është një gjest i thjeshtë i dashuri që nuk ka qëllime të dyta. Prandaj është në gjendje të qetësojë sulmet e zemërimit, të zvogëlojë stresin dhe të reduktojë ankthin.

Ul presionin

Kur ndiheni të shqetësuar, nuk ka asgjë më të mirë se përqafimi i një miku të dashur për t’u qetësuar. Një gjest i thjeshtë mund të ulë presionin dhe të ngadalësojë rrahjet e zemrës.

Lejon të njihen me njëri-tjetrin

Një përqafim mund të na tregojë shumë për personin me të cilin po përballemi. Është e pamohueshme që kur ka diçka të keqe në një marrëdhënie, gjatë përqafimit ndjehet gjendja emocionale.

Përforcon sistemin imunitar

Një përqafim është bekim edhe për shëndetin dhe sistemin imunitar. Arsyeja? Stimulon gjëndrën e thymusit, e vendosur në kulmin e diafragmës.

Rrit vetëvlerësimin

Sa herë që ndiheni të zhgënjyer, një përqafim mjafton për të rritur vetëbesimin. Në veçanti, fëmijët janë ata që ndihen më të mbrojtur, të dashur dhe të mirëpritur kur përqafohen.

Stimulon humor të mirë

Përqafimi është një gjest që menjëherë sjell humor të mirë për të gjithë. Në fakt, stimulon prodhimin e edopaminit, hormon të lidhur me motivimin.

Ju lejon të shprehni ndjenjat tuaja

Ndonjëherë nuk keni nevojë për fjalë për të shprehur dashamirësinë tuaj dhe një përqafim është ideal kur nuk mund të thuash “Mund të më besosh”. Është një mënyrë e drejtpërdrejtë për t’i bërë njerëzit të kuptojnë atë që ndiejnë.

Ka një efekt anti-plakje

Përqafimi ka efekte të dobishme në oksigjenimin e gjakut. Në fakt, kontakti fizik prodhon hemoglobinën që forcon trupin dhe rigjeneron indet. Kështu që këta të fundit kanë mundësinë e rigjenerimit të vetvetes.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?