SPRINT NEWS ALBANIA

AnalizeShkrime

Nga Alfons Zeneli/ Turpi final dhe shoqëria në rrezik

Në fillim ishin te drojtur e te trembur, gati gati te brishte. Pastaj e shfaqen trembjen, friken dhe i ngriten si flamuj kauze njerezore per me pak frike, per me pak dhune, per me pak diskriminim dhe per me shume dashuri e tolerance. Zjarri me flaket shymengjyrshe ylberore u ndez. Vershuan bulevardeve duke demonstruar resurset e rralle, “virtytin” anal qe shumica idiote nuk e kish. Shumica rrinte ne heshtje nga frika se mos shkaktonte frike. Shumica gati vetediskriminohej nga frika se mos diskriminonte ata..TE ZGJEDHURIT. Pastaj vershuan donacionet, financimet.

Me shume megafone, me shume bicikleta, me shume marrshime triumfatore mbi “Rome”, me shume show ne Bulevardin e Deshmoreve te Kombit te cilet vdiqen injorante. Cfare nuk kane ndjere mbi shpinen e tyre pllakat bituminoze te shtruara qe nga koha e Mbretit Zog apo keto rejat shendetliga qe shtroi Edi Rama. Kuadrate ushtaresh, zboristesh, forcash vullnetare ushtarake, kamione ushtrie, tanke, kuadrate sportistesh, mitingje…e tani dhe kanatjere rrjete, geta rrjete, tanga dhe cica te bome vet. Shumica e shkrete veshtron nga trotuaret gjithe delikatese, sodit farfuritjen marramendese te species supreme LGBT. Gazetat turfullojne, ekranet ngjajne si 3D nga patosi i toleranteve aktive qe mbrojne meshkujt pasive. Shumices i vjen turp qe eshte e tille, hetero arkaike, konservative e prapambetur, e padenje per te shijuar dimensionet e reja fundshpinore.

Te zgjedhurit, ne fillim kerkuan pakez mbrojtje. Ua dhame ndonese nuk ishte e nevojshme. Askush nuk i cenonte ne Shqiperi pavarsisht natyres tradicionale te shoqerise shqiptare. Por jo..Nuk bindeshin megafonet e shoqates. Ka homofobi, ulerisnin. Me vone kerkuan te drejta te tjera. Duan te martohen. Po mire, le te martohen nese duan. Por nuk mbaron me kaq. Ata, sic kane nisur fushaten ne shume vende te Evropes, po kerkojne te drejten e biresimit. Ketu ka nje problem shume serioz. Ne si shumice bujare dhe kokeulur qe jemi, ua bejme ligjet qe te mos dhunohen e diskriminohen, ua bejme te gjitha ligjet qe te jetojne per qef..por femijet, POR FEMIJET, PO MUNDEN LE T`I BEJNE VETE. Ata mbase kane te drejte te enderrojne femije, por ne nuk kemi te drejte qe t`ia parathemi fatin nje foshnjeje duke i dhene me zor per prinder dy meshkuj.

Kush mban pergjegjesi per poziten e nje femije te cilin kur ta pyesin si t`i quajne prinderit, te pergjigjet : babin ma quajne Xhon dhe mamin Xhejms? Perse duhet te kthehen permbys norma, kode, struktura, menyra jetese klasike dhe natyrore njekohesisht vetem e vetem se nje pakice me devijacione nuk ndjehet komode?
Nje tolerant thoshte se ata kane te drejte ta perdorin si te duan e per cfare te duan bythen e tyre. E drejte eshte. Ama edhe une hunden time e perdor si te dua. Se e imja eshte. Por asnjehere nuk kam futur lugen me gjelle aty. Une dhe shumica derrmuese, nuk mendojme se homoseksualet duhen debuar, gjobitur, persekutuar, dhunuar etj. Dhe ky eshte fakt. Ne Shqiperi, nuk numurohet asnje rast dhune ndaj homoseksualeve. Ndaj dhe propaganda e ngritur nga hici e mbi hicin lidhur me mbrojtjen e hemoseksualeve si pasuri apo vlere kombetare me duket nje skifo shume e peshtire dhe e stisur. Keta tanet ketu, e bejne thjesht per fonde e salltanet. Por jo sponsorizuesit e tyre nga jashte. Per mua eshte nje konspiracion i organizuar me qellim shkaterrimin e vlerave te shoqerise njerezore dhe qelizen e egzistences : unitetin e te kundertave.
Keto dite, me te drejte eshte bere problem fushata e takimeve te LGBT neper shkollat e mesme. Ky eshte nje kulm i maskardes qe po na pushton dalengadale. Debatet ne media, portale e rrjete sociale jan te paefektshem. Qytetaret dhe prinderit duhet te protesojne fizikisht prane gjimnazeve dhe te bojkotojne shkollat dhe te mos lejojme ndotjen e tempullit te diturise per te cilin shqiptaret kane derdhur gjak e kane dhene jete.

Të mos lejojme qe me fushata te tilla turpi dhe absurde, Kristi Pinderi te siguroje fonde duke u tallur me sistemin arsimor dhe me moralin e brezit te ri , i cili edhe pa LGBT-ne ka plot probleme. Njerez, kjo eshte situata me alarmante e mundshme. Asnje kambane mortore nuk krahasohet me kete. Dhe sic e thashe qe ne fillim, kjo nuk eshte kerkesa apo aksioni i fundit i LGBT. Kjo eshte thjesht e radhes. Nje Zot e di se cfare do t`iu kujtohet ne vazhdim. Dhe nese ne qendrojme indiferente e “tolerante te civilizuar”, nuk do jete e larget dita kur si ne tregimin “Minjte” te Dino Buxatit, te zotet e shtepise do katandisen duke gatuar ushqim per minjte e shumuar.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?