SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetShkrimeTe tjera

Nga Bislim Ahmetaj/ Replikë e shkurtër me Muç Nanon.

Pse është çmendur Muci?

Një përgjigje të gjatë nuk e meriton kjo pyetje, por për shkak të angazhimit tim s’mund ta lë pa pergjigje qofte ajo edhe e shkurtër dhe jo fort etike. 
Muci është çmendur sepse I hyri politikës në fillim të viteve 90 dhe dështojë.
Muci është çmendur sepse I hyri diplomacisë dhe dështojë.
Muci është çmendur se kur e thirri sigurimi I shtetit për ta bere gazetar aty nga vitet 98 se përballoj dot e s’u ba I tillë.
Muci për t’u ba interesant filloj të gjuajë Zotin dhe njërën prej vlerave ma të çmuara të shqiptarëve, harmoninë fetare, Edhe pse këmbëngule ne ketë ndrmarrje të marrë ska mujte me ba asnjë shenjë në çmendurine e iniciativës së tij pse jo të financuar nga ndonjë bandë antishqiptare.
Muci pak më herët në kohë nisi të vishte rroba me ngjyra te ndezura per tu ba tërheqës për grupet e margjinalizuara gay të Tiranës por edhe aty nuk shkelqeu si duket.
Muci pak ma vonë për tju përshtat modës se politikanëve e leshoj gruan e parë dhe U martua me një vajzë të re.
Muci për t’u ba interesant në budallekun e tij të pa vlerësuar nga tregu I pamate I budallekut njerezor paska gjuajtur dje me gurë Azem Hajdarit, njërën prej vlerave njerëzore më të spikatura të shekullit që lamë pas. Të cilin klika politike e Tiranës nuk e duroj dot deri sa e pushkatoj në derë të zyrës së tij.
Për ta mbyllë po me vjen në mendje një bejte shkodranë që më qartëson plotësisht dhe sipas meje i jep përgjigje shterruese pyetjes .
Pse është çmendur Muci? të cilën po e shkruaj në shkodranishte “Kola i vjetër grun e re, kur ikë kund, na e len ne”.

Ps. Me dashje sja kam shtuar gremçin shkronjës “ç” te mbiemri i tij.

Fotografia e Bislim Ahmetaj

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?