Qesharakët dhe Karlot e Ramës janë leshuar nëpër sondazhe duke e nxjerrë atë 20 pikë para PD

Aktualitet Te tjera

Deri më tani publikut shqiptar i janë servirur dy sondazhe nga kompani të njohura ialiane IPR Marketing që ka bashkëpunuar prej kohësh me Ora Nevs dhe Pieplolo që është në bashkëpunim që prej zgjedhjeve të vitit 2015 me televizionin e Karlo Bolinos, Report TV. Ajo që bie në sy nga prezantimet që kanë bërë dy drejtuesit italianë Noto (Ipr marketing majtas ne foto) dhe Baldassari (Piepolo, djathtas ne foto) rrezultatet nuk përputhen fare. Diferencat janë të mëdha dhe sondazhi i dytë i trasmetuar nga telezivioni i Bolinos përputhet fjalë për fjalë me dëshirën e Ramës për ta mbajtur i vetëm timonin e drejtimit të qeverisë për 4 vitet e ardhshme. Gjëja e dytë e sondazhit të Piepolit, më shumë për kriterin e përzgjedhur sesa për rrezultatin e arritur është përfshirja në të e një politikani që nuk garon fare në këto zgjedhje, Erion Velisë, i cili ka dalë më popullori në Shqipëri, madje edhe mbi shefin e partisë së tij Edi Rama.

Po t’i shikosh shifra krahasimisht rezultatet janë këto:

PS 48-52 % sipas Piepolo.  43% sipas IPR

PD 28-32% sipas Piepolo    36% sipas IPR

LSI 9-13 % sipas Piepolo    12% sipas IPR

Libra 1-3%sipas Piepolo      6% sipas IPR

Ashtu sikurse vërehet diferencat janë tepër të mëdha për të thënë se cilat shifra duhet të besojmë. Por ajo që duhet veçuar është se sipas sondazhit të Piepolo, Edi Rama punën e të cilit e besojnë 2/3 shqiptarë, mund ta qeverisë edhe i vetëm Shqipërinë për 4 vitet e ardhshme. (Lapsi.al)

Rezultate imazhesh për carlo bollino rama

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?