SPRINT NEWS ALBANIA

Shendet

Ja çfarë duhet të dini për kancerin e pankreasit

Ky lloj kanceri nuk është aq i zakonshëm sa disa forma të tjera të kancerit, si ai i mushkërive, gjirit, zorres se trashe apo kanceri i prostatës.

Ai është shkaku më i zakonshëm i pestë i vdekjeve nga kanceri, me një kontabilitetit prej 5% të të gjitha rasteve të kancerit.

Pankreasi është një gjëndër (një organ që prodhon dhe çliron substanca në pjesë të tjera të trupit), i vendosur në abdomen. Ai është përafërsisht 15cm i gjatë dhe gjendet pas stomakut, ku brinjët takohen në pjesën e poshtme të kockave të gjirit.

Kanceri i këtij organi është një formë shumë e rëndë e kancerit, e cila është edhe më e vështira për t’u zbuluar dhe trajtuar.

Kanceri pankreatik tenton të ndikojë në njerëz të moshës midis 50 dhe 80 vjeç, por ai mund të ndodhë në çdo moshë.

Përafërsisht 63% e njerëzve të diagnostikuar me kancer të pankreasit janë mbi 70 vjeç. Burrat kanë tendencë të jenë më të prekur se femrat.

Simptomat:

Në fillimet e kësaj sëmundje nuk ka simptoma, dhe i sëmuri nuk mund të vërejë asgjë të pazakontë derisa kanceri është bërë relativisht i avancuar.

Simptomat e kancerit të pankreasit mund të shkaktohen nga një shumëllojshmëri e kushteve, kështu që ato mund të jenë të vështira për t’u diagnostikuar.

Simpomat e mëposhtme mund të jenë edhe shenjë e sëmundjeve të tjera:

-Dhimbje në pjesën e barkut që mund të kalojë dhe në pjesën e pasme

-Humbje peshe ose humbje të oreksit

-Verdhëza

-Diabet

-Përzierje dhe të vjella

-Temperaturë dhe të ngjethura

Shkaqet:

Kanceri pankreatik ende nuk është kuptuar plotësisht, disa faktorë të rrezikut që mund të rrisin shanset e zhvillimit të tij janë identifikuar:

-Kalimi në moshë

Kanceri pankreatik kryesisht prek njerëzit e moshës 50-80 vjeç.

-Pirja e duhanit

Pirja e duhanit është e lidhur me pothuajse një të tretën e të gjitha rasteve të kancerit pankreatik.

-Grupi i gjakut

Pacientët me grupet e gjakut A, A / B ose B kanë më shumë gjasa për të zhvilluar kancerin pankreatik se pacientët me grup gjaku O.

-Pancreatitis kronik; Pancreatitis kronik (inflamacioni kronik i pankreasit) e rrit rrezikun e kancerit pankreatik.

Ju mund të trajtoni kancerin e pankreasit sipas këshillave të mjekut, por njëkohësisht mund të ndiqni dhe ke7to këshilla mjekësore:

  • Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
  • Mos konsumoni shurup të lartë në fruktozë.
  • Mos pini asnjë pije të gazuar.
  • Shmangni të gjitha ushqimet e shpejtë dhe ato të përpunuara.
  • Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
  • Hani kryesisht perime organike dhe fruta të freskëta.
  • Shmangni të gjitha ushqimet që janë të larta në yndyra të ngopura dhe trans-yndyra, yndyrnat dhe vajrat e hidrogjenizuara, margarinën, dhe ushqimet pjesërisht të hydrogjenizuara.

Ndërsa mund të konsumoni:

Folatet dhe Fibrat

Erëzat

Lycopene-gjendet tek domatet

Terapi aromatike me vajra esencial

Terapi me lëngje

Bëni ushtrime të rregullta fizike, të paktën tre herë në javë për 45-60 minuta çdo seancë. Qëndroni larg nga duhani ose tymi i tij.

Shmangni pijet alkoolike, kafenë, dhe të gjitha produktet që përmbajnë kafeinë.

Kujdesuni për të menaxhuar stresin dhe për të zvogëluar nivelin e stresit tuaj të përgjithshëm, pasi stresi mund të ndikojë negativisht në funksionin e shëndetshëm imun.

Përveç kësaj, pini një gotë 200 ml ujë të pastër, të filtruar çdo dy orë gjatë ditës.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?