SPRINT NEWS ALBANIA

Shendet

Nuk do ta besoni. Fruti çudibërës që shëron kancerin dhe stresin

Limoni është një nga frutat më të dobishme në planet. Për shkak të efekteve pozitive të panumërta shëndetësore, shijes unike dhe aromës që ka ky frut është integruar në receta të ndryshme.

Limonët janë të shkëlqyer për detoksifikimin e trupit por nga ana tjetër t’i ngrish në frigorifer kanë të tjera efekte. Lëkura e limonit forcon sistemin imunitar, rregullon nivelin e kolesterolit, ndikon në parandalimin e kancerit, shkatërron parazitët dhe krimbat si dhe shërben për të trajtuar infeksionet bakteriale.

Disa nga përfitimet shëndetësore të limonit: Parandalim i astmës Lufton inflamacionin Detoksifikon veshkat dhe mushkëritë Ndikon ën sistemin nervor Eleminon bakteret e dëmshme Trajton depresionin dhe stresin Lufton kancerin Dekada më parë shkencëtarët kanë njohur efektet e limonit në rastin e luftës nda kancerit.

Por ajo që kanë gjetur tashmë është se këto fruta mund të arrijnë të çrrënjosin qelizat malinje në disa lloje të kancerit duke përfshirë të mushkërive, gjirit dhe atë të zorrës së trashë. Mjekët këshillojnë limonin e ngrirë që efekti të jetë maksimal. Si të ngrihet limoni? Përdorni uthull molle për të dezinfektuar frutin dhe më pas lëreni të ngrijë deri në mëngjes për ta konsumuar bashkë me lëkurën dhe farat.

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?