SPRINT NEWS ALBANIA

Shendet

Sa ndikon fasulja në shëndetin tonë?

Shkencëtaret kanë sjellë disa rezultate të reja për efektet pozitive që mund të ketë fasulja në shëndetin e njeriut. Studimet e fundit kanë treguar se fasulja mund të jetë një nga përbërësit kryesor të dietave, pasi që mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës si dhe disa lloje të kancerëve. Rekomandohet që brenda javës, të konsumohen tre gota fasule, pasi që fasulja ka vlerë të madhe të energjisë dhe përmban pothuajse të gjitha aminoacidet esenciale.

Fasulja po ashtu ka më pak yndyrë, dhe është një burim i shkëlqyer i acidit folik, vitaminës B6, K, riboflavin dhe B3. Një racion fasule siguron 20% të fibrave të nevojshme në bazë ditore. Sipas studiuesve, është e preferueshme që të paktën dy herë në javë të konsumohet fasulja, në mënyrë që të mos keni zhvillim të kancerit të gjirit, sëmundje të zemrës e të diabetit.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?