Poezi nga Feti Zeneli

NENES Teksa prisja të trokiste orë e gjumit të vonuar, nëpër sy filloi të ndriste një merak i përmalluar. Ky merak pa fund është nëna, dritë-ndezura përherë, nga ajo merr dritë dhe hëna, kur shkon dielli që të flerë. Drita që nuk shuhet kurrë, një ylber që s’ka të dytë, që sa lind e bëhesh […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agim Xhafka: Kënga e Nënës

Nëna kthehej vonë dhe e rraskapitur nga puna. Hante drekën në darkë,bënte pastrimin e shtëpisë,lante e hekuroste dhe shkonte tek dhoma e gjumit. Atje qepte jorganë dasmash. Kishte shumë porosi se ishte artiste,jo artizane . Shtronte copat në tokë,i mbushte me pambuk dhe niste qëndisjen. Për tre-katër orë zvarritej nga një lule tek tjetra.Gjithë nënat […]

Vazhdo të lexosh