SPRINT NEWS ALBANIA

Teknologji

VIDEO/ Japonezët krijojnë robotin humanoid që drejton makinën

Sa duket ka ardhur edhe dita që të prodhohet roboti, që arrin t’i japë makinës. Kjo ka ndodhur në Japoni, ku një robot i quajtur Musashi drejtoi një makinë elektrike, duke ecur dhe frenuar, ashtu siç e pa të arsyeshme, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Ky robot është zhvilluar nga laborator Juhu System Kogaku, ndërsa shkencëtaratë thonë se roboti do të jetë në gjendje një ditë që të drejtojë çdo automjet. “Nëse doni të keni një mjet që është në gjendje të ‘shikojë’ dhe të reagojë ndaj asaj që po ndodh në trafik, kjo mund të bëhet me më pak teknologji sesa ajo që nevojitet për një automjet që është 100 për qind autonom”, tha laboratori.

Musashi fillimisht u zhvillua nga studiues japonezë të Universitetit të Tokios më 2019 dhe është përdorur për ta testuar sistemin.

 

Roboti ka strukturë të ngjashme me një njeri.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?