SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetShkrime

MASAKRA E BUZMADHES, AKT I MIRËFILLT TERRORIST KOMUNIST I NJË LUFTE CIVILE PËR PUSHTET.

Nga Shpetim Axhami

MASAKRA E BUZMADHES, AKT I MIRËFILLT TERRORIST KOMUNIST I NJË LUFTE CIVILE PËR PUSHTET.
79 vjet më parë, me 26 shtator 1944, me urdhër të Shefqet Peçit si komandant i Brigadës V, u krye masakër në Krue të Bardhë, ku u ekzekutuan pa gjyq 21 banorë të pafajshëm nacionalistë antikomunist të Buzëmadhes (KUKËS)
Kjo zonë me tradita patriotike e dalluar për mbrotje të trojeve etnike dhe e shquar për çdo virtyt tjetër atdhedashurie nuk kishte se si të pajtohej as me komunizmin, kjo dihej, prandaj duhej goditur e terrorizuar, si dhe ndodhi barbarisht me masakrën e Buzmadhes.
Urdhëri për akte të tilla terroriste komuniste, edhe me sygjerimin e Jugosllaveve, tashme ishte dhënë, vllavrasje për pushtet.
Masakër e paimagjinueshme e shqiptarit mbi shqiptarin, e pabesueshme por ka ndodhur…
Me i riu vetëm 19-vjec dhe 14 prej tyre prej fisit LALA.
1-Tahir Ali LALA 19 vjeç.
2-Imer Etem LALA 24 vjeç
3-Sul Etem LALA 27 vjeç
4-Ramiz Sali LALA 30 vjeç
5-Nuhi Musë LALA 35 vjeç
6-Arif Tahir LALA 36 vjeç
7-Muharrem Habib LALA 37 vjeç
8-Cen Mexhit LALA 39 vjeç
9-Mehdi Rexhep LALA 39 vjeç
10.Zenun Habib LALA 40 vjeç
11.Rakip Ramadan LALA 40 vjeç
12.Rexhep Ramadan LALA 45 vjeç
13.Qazim Selim LALA, 45 vjeç
14.Dan Rexhep LALA 53 vjeç
15-Sulejman Hasan VELLKU 45 vjeç.
16. Riza Halim HODA 45 vjeç
17. Zylbehar Nuhi BRESA 22 vjeç
18. Jemin Hakik BRESA 37 vjeç
19- Isak Islam BRESA 23 vjeç
20-Qamil Shivar TOLA 42 vjeç
21-Arif Ramadan MATA 47 vjeç
E pafalshme që akoma edhe sot, pas 33 vitesh pluralizëm, ata që u vranë e u pushkatuan prej komunizmit nuk kanë marrë vlerësimin e duhur dhe ata që vuajtën burgjeve dhe kampeve të internimit nuk kanë marrë atë që ju takon moralisht dhe financiarisht.
I PERJETSHËM KUJTIMI I MARTIRËVE NACIONALISTËVE ANTIKOMUNIST.
ZOTI I PASTË SHPËRBLYER DUKE JU DHËNË PARAJSËN.
Mund të jetë një imazh i teksti që thotë "HATEM SALI LALA LALA TRIOTET ANTIK OMUNIST FORCATE E DIKTATURES VRARE PA GJYQ BARBARISHT NGA 1944 KOMUNISTE ME MEXHIT HEBIB HEBIB DAN HAKIK HAKIK SHIVAR NUHI HALIM HASAN ZENUN RREM ARIF JEMIN REXHEP LALA LALA LALA MATA BRESA BRESA TOLA LALA ISAK OAMIL ZELBIHAR RIZA SULEJMAN RAMADAN HODA VELLK KUJTIMI TYRE"
Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?