SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Oficerja e policisë qëllon për vdekje 36-vjeçarin pas një konflikti familjar

Një oficere policie në Denver qëlloi për vdekje një burrë që ajo mendonte se ishte i armatosur me thikë kur ai u hodh drejt saj, por ai në fakt mbante vetëm një shënues të zi, thanë hetuesit të hënën.


Pamjet e kamerave të trupit treguan të dyshuarin, Brandon Cole, 36 vjeç, duke ngritur shënuesin në nivelin e gjoksit ndërsa sulmonte oficeren natën e 5 gushtit. Oficerja, emri i të cilës nuk është bërë i ditur, qëlloi dy herë Cole.

Një grua dhe një fëmijë i vogël menjëherë pas tij në video nuk u lënduan dhe nuk u përfshinë në thirrjen fillestare në polici.

Solares Albania-panele diellor

 

“Kjo është një tragjedi e jashtëzakonshme”, tha shefi Ron Thomas gjatë një konference për shtyp të hënën. Zyra e Prokurorit të Distriktit të Denverit do të përcaktojë nëse oficerja veproi ligjërisht kur qëlloi Cole.

Një fqinj kishte telefonuar 911 për të raportuar dhunën e mundshme në familje që përfshinte Cole, gruan e tij dhe djalin e tij adoleshent, raportoi The Denver Post. Komandanti i Policisë Matt Clark tha të hënën se telefonuesi raportoi se gruaja mund të ishte shtyrë nga karrigia e saj me rrota dhe tha se Cole “po ndiqte” djalin e tij.

153226112 517f8f2b 9cab 4265 9823 9129d22d0921

Kur oficerët erdhën, gruaja ishte ulur në rrugë pranë një karrigeje me rrota dhe i tha një oficeri: “Mos, mos i nxirr armën burrit tim, të lutem”, treguan pamjet e kamerës së trupit. Cole më pas filloi të bërtiste dhe u qëllua me një armë trullosëse kur ai shkoi drejt një prej oficerëve.

Hetuesit thanë se ata besojnë se goditja nga arma trullosëse nuk e pengoi Cole të sulmonte oficeren tjetër, e cila e qëlloi dhe e vrau.

“Ju mund të shihni në video se kur ajo më në fund nxjerr armën e saj të detyrës, personi është aq afër saj saqë pamja e fëmijës së vogël dhe personit tjetër nuk janë as të qarta për të,” tha Thomas. “Sigurisht që ishte një konsideratë, por nuk kishte shumë kohë për të vepruar para se ajo të pushtohej nga ai individ.”

Oficerja që qëlloi Cole ka qenë në departamentin e policisë që nga viti 2019 dhe nuk është përfshirë në asnjë të incident tjetër të ngjashëm.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?