SPRINT NEWS ALBANIA

Sport

Ronaldo festoi duke bërë kryqin, plasin polemikat në Arabinë Saudite

Al-Nassr arriti në finalen e Kupës së Kampionëve të klubeve arabe për herë të parë në histori dhe festimi i golit fitues nga Cristiano Ronaldo shkaktoi shumë polemika në Arabinë Saudite.

Portugezi e festoi golin me markën e tij “Siuuu!”, por para se të bënte kthesën e tij të famshme në ajër, Ronaldo e bëri kryqin apo ‘aktin e pagëzimit’, gjë që zakonisht nuk e bën.

Lëvizja e tij shkaktoi polemika të shumta në Arabinë Saudite, një vend ku Islami është feja mbizotëruese.

Sipas ligjit saudit, fetë e tjera lejohen nëse ritualet kryhen në shtëpi, ndërsa është rreptësishtë e ndaluar praktika e feve të tjera në publik, duke përfshirë edhe vetë aktin e pagëzimit.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?