SPRINT NEWS ALBANIA

Art

Studimi: Antarktidës i mungon një sasi akulli sa sipërfaqja e Argjentinës

Antarktidës i mungon një sasi akulli pothuaj të njëjtë me sipërfaqen e Argjentinës, sipas shkencëtarëve, sipas një studimi të fundit.


Ndërsa Hemisfera Veriore zhytet nën një valë të nxehti rekord të verës, shumë më në jug, në thellësi të dimrit, një tjetër rekord i tmerrshëm klimatik po thyhet. Akulli i detit Antarktik ka rënë në nivele të ulëta të paprecedentë për këtë periudhë të vitit.

Çdo vit, akulli i detit Antarktik tkurret në nivelet më të ulëta në fund të shkurtit, gjatë verës së kontinentit.

Këtë vit shkencëtarët kanë vërejtur diçka ndryshe


Antarktidës i mungon një sasi akulli pothuaj të njëjtë me sipërfaqen e Argjentinës, sipas shkencëtarëve, sipas një studimi të fundit.

Ndërsa Hemisfera Veriore zhytet nën një valë të nxehti rekord të verës, shumë më në jug, në thellësi të dimrit, një tjetër rekord i tmerrshëm klimatik po thyhet. Akulli i detit Antarktik ka rënë në nivele të ulëta të paprecedentë për këtë periudhë të vitit.

Këtë vit shkencëtarët kanë vërejtur diçka ndryshe.
Akulli i detit nuk është kthyer në nivelet e pritura. Në fakt është në nivelet më të ulëta për këtë periudhë të vitit që nga fillimi i regjistrimeve 45 vjet më parë. Sipas të dhënave nga Qendra Kombëtare e të Dhënave për Borën dhe Akullin (NSIDC), akulli është rreth 1.6 milionë kilometra katrorë nën rekordin e mëparshëm të dimrit të vendosur në vitin 2022.

Në mesin e korrikut, akulli i detit të Antarktidës ishte 2.6 milionë kilometra katrorë nën mesataren e viteve 1981-2010. Kjo është një zonë pothuajse aq e madhe sa Argjentina ose zonat e kombinuara të Teksasit, Kalifornisë, Neë Mexico, Arizona, Nevada, Utah dhe Kolorado.

Antarktiku është një kontinent i largët dhe kompleks . Ndryshe nga Arktiku, ku akulli i detit ka qenë në një trajektore të vazhdueshme në rënie ndërsa kriza klimatike përshpejtohet, akulli i detit në Antarktik është luhatur nga nivelet më të larta rekord në nivelet më të ulëta rekord në dekadat e fundit, duke e bërë më të vështirë për shkencëtarët të kuptojnë se si po reagon. ndaj ngrohjes globale.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?