SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetShendet

Virozat e verës tek pacientët e vegjël, Shefja e pediatrisë në Elbasan: Shmangni orarin e pikut për lëvizje

Virozat e stinës së verës kanë prekur pacientët e vegjël, të cilët paraqiten në spital me simptoma të ndryshme. Shefja e pediatrisë në Elbasan, Irena Palloshi, tregon cilat janë virozat më të përhapura tek fëmijët gjatë stinës së verës, ndërsa jep edhe këshillat e saj për të mbrojtur të vegjlit gjatë kësaj periudhe


Stina e verës me rritjen e temperaturave, shoqërohet edhe me viroza karakteristike për këtë periudhë, kryesisht për pacientët e vegjël. Në pediatrinë e Elbasanit paraqitet një numër i konsiderueshëm i fëmijëve për të marrë trajtim. Shefja e shërbimit pediatrik në Elbasan, Irena Palloshi, në një intervistë për për Syri Tv, tregon se cilat janë virozat më të përhapura tek fëmijët gjatë stinës së verës.

Teksa plazhet dhe pishinat janë vendet më të preferuara për të kaluar pushimet gjatë kësaj periudhe, mjekja tregon se në çfarë rastesh duhen shmangur këto ambiente.

Shefja e pediatrisë së Elbasanit Irena Palloshi, jep këshillat e saj ndaj prindërve, për mbrojtjen e fëmijëve gjatë stinës së verës.

Temperaturat e larta të stinës ndikojnë tek rendimi i situatës virale, ndaj ekspertët e shëndetit bëjnë apel për kujdes të shtuar gjatë verës.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?