Tensione në fushatën e zgjedhjeve të 14 Majit në Turqi, goditet me gurë opozitari

Rajoni

Në ditët e fundit të fushatës për zgjedhjet e dyfishta të 14 Majit në Turqi, tensionet janë shtuar në Turqi.

Së fundmi, kryebashkiaku i Stambollit dhe një figurë e rëndësishme e opozitës, Ekrem Imamollu, është goditur me gurë gjatë një tubimi në lindje të vendit.

Autoritetet lokale në Erzurum, një bastion i Erdoganit pranë kufirit me Gjeorgjinë dhe Armeninë, u përpoqën të bllokonin tubimin duke mbushur sheshin kryesor me autobusë të qytetit.


 

Opozita më pas e zhvendosi tubimin në një shesh aty pranë, me  Imamoglu, i cili është emëruar si nënkryetar i ardhshëm, duke iu drejtuar mbështetësve nga maja e furgonit të fushatës së tij.

Menjëherë pas fillimit të tubimit, sulmues të panjohur filluan të gjuanin me gurë zotin Imamoglu. Xhamat e furgonit të tij u thyen dhe kryetari i bashkisë u fut brenda nga truprojat e tij.

Në një deklaratë për mediat Imamollu akuzoi presidentin Erdogan për sulmin, duke thënë më tej se policia vonoi me ndërhyrjen.

Një video e filmuar nga brenda autobusit tregonte një burrë që gjuante me gurë ndërsa oficerët e policisë aty pranë nuk lëviznin.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?