Njihuni me njeriun me hundën më të gjatë në botë

Kuriozitete Stil/Jetë

Thomas Wadhouse, i cili jetoi në vitet 1700, njihet si personi me hundën më të gjatë në histori dhe në botë, me një gjatësi prej 19 centimetrash, ndaj ai quhet si “Pinoku i vërtetë”.

Wadhouse, i cili ka lindur në vitin 1730 në Yorkshire, Angli, mendohet se vuante nga një çrregullim gjenetik. Sidoqoftë, Wadhouse fitoi famë rajonale gjatë jetës së tij.

Si adoleshent, Thomas Wadhouse mori pjesë në cirk udhëtues dhe performoi në zonën e Yorkshire. Megjithatë, sipas historianëve, Wadhouse duhej të merrte pjesë në këto shfaqje vetëm për të treguar hundën e tij.

Të dhënat tregojnë se Thomas Wadhouse vdiq në të 50-at e tij në vitet 1780. Ka informacion të kufizuar për jetën e Wadhouse, i cili është gjithashtu i regjistruar në Librin e Rekordeve Guinness.

Megjithatë, sipas Librit të Rekordeve Guinness, titulli i personit me hundën më të gjatë në jetë i përket një personi tjetër. Sipas Guinness, hunda më e gjatë në jetë është Mehmet Özyürek nga Artvini.

Özyürek vazhdon të jetojë në Artvin dhe është mjaft i kënaqur me titullin e tij. Hunda e Özyürek u regjistrua si 8.8 centimetra dhe është saktësisht 10 centimetra më e shkurtër se ajo e Wadhouse.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?