Mbytet anija në brigjet greke, shpëtohen 47 emigrantë

Aktualitet Rajoni

Një emigrant i paligjshëm ka humbur jetën ndërsa 47 të tjerë janë gjetur të gjallë gjatë operacioneve të përbashkëta të portit, policisë dhe zjarrfikësve në zonën Arfigia në Neo Oitylo të Lakonisë rreth mesnatës të së mërkurës.

 

Emigrantët e paligjshëm ndodheshin në bordin e një varke me vela e cila u fundos.

Fillimisht informacionet flitej për 90 persona, por autoritetet nuk e kanë konfirmuar numrin.

Ende vazhdojnë kërkimet, ndërsa në të njëjtën kohë, një shkallë e Njësisë së Misioneve Nënujore të Gardës Bregdetare po heton varkën të zhytur në ujë për të identifikuar çdo person të bllokuar.


Sipas informacioneve, emigranti që u gjet i vdekur nuk është mbytur por ka ndërruar jetë për arsye të panjohura gjatë rrugëtimit dhe është nxjerrë në breg nga familjarët e tij.

Varka ishte nisur për në brigjet e Italisë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?