SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Kievi pretendon se ishte sozia e Putinit që vizitoi Kherson dhe Lugansk

Kievi të mërkurën kundërshtoi njoftimin se presidenti rus Vladimir Putin së fundmi vizitoi sërish zonat e luftës në Ukrainë, duke pretenduar se ai nuk shkoi vetë, por ishte një sozi e tij. “Ky nuk ishte Putini i vërtetë,” tha sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Oleksii Danilov për televizionin ukrainas, pa dhënë asnjë provë. “Për të folur me Putinin e vërtetë, duhet të jesh në izolim për 10 deri në 14 ditë”, vazhdoi ai.

Sipas një njoftimi për shtyp të Kremlinit të lëshuar të martën, presidenti rus së fundi udhëtoi në zonën e luftës në Ukrainë, u takua me ushtarakët rusë që luftonin në vijën e frontit në rajonet Kherson dhe Lugansk dhe u konsultua me oficerë të lartë.

Kjo është vizita e dytë e shpallur nga zoti Putin në territorin ukrainas pasi urdhëroi ushtrinë ruse të pushtonte vendin fqinj më 24 shkurt 2022. Data e saktë e vizitës së presidentit rus nuk u specifikua. Kremlini publikoi një video të shkurtër që tregon Vladimir Putinin duke dalë nga një helikopter dhe duke shtrënguar duart me ushtarët me uniformë.Sipas z. Danilov, personi që shkoi në Kherson ishte “spiuni” i zotit Putin: “janë mjaft, siç e dimë ,” shtoi ai.

 

 

Zyrtari ukrainas pohoi gjithashtu se presidenti i Rusisë është “i frikësuar” dhe për këtë arsye është e pamundur që ai të vendosë të vizitojë ushtarët në vijën e frontit. Sipas zotit Danilov, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është një rast “diametralisht i kundërt “, pasi ai ka vizituar vazhdimisht frontet, ndërsa Vladimir Putin, sipas tij, “një gjysh i fshehur në bodrum” së shpejti “do të ketë frikë edhe nga zosia e vet”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?