Ish-badigardi i Putin arratiset në Turqi dhe rrëfen gjithçka

Bota

Ashtu si një monark i shqetësuar se ata përreth tij mund ta duan atë të vdekur, presidenti rus Vladimir Putin ka një sistem sigurie që mund të përkufizohet me paranojën. Ushqimi gatuhet vetëm për të nga një kuzhinier i posaçëm, për t’u kontrolluar më pas nëpërmjet testeve që kryhen nga qendra e sigurisë biologjike.

Inxhinierë dhe zjarrfikës udhëtojnë gjithmonë me të për të studiuar dokumentacionin teknik përkatës dhe për të kontrolluar nëse ndërtesat ku ai hyn janë në përputhje me standardet. Të gjithë punonjësit e ndërtesave ku ai shkon janë detyruar të vaksinohen kundër Covid. Për ata që janë afër Carit, janë ende në fuqi masat e rrepta të pandemisë. Detajet i ka zbuluar Gleb Karakulov, ish-kapiteni i shërbimit roje të Federatës Ruse (FGS). Intervista e tij për Dossier Center, do të tingëllonte si një përrallë nëse nuk do të ishte për Putinin.

Karakulov punoi me presidentin rus deri në mes të tetorit 2022. Më pas arriti të arratisej në Turqi. Ai është oficeri më i lartë i inteligjencës në historinë e fundit të Moskës që ka dezertuar.

“Ne kemi ende një president që izolohet”, – shpjegon ish-kapiteni teksa flet për masat parandaluese të marra nga lideri rus. “Të gjithë duhet të respektojnë një karantinë të rreptë për dy javë përpara çdo aktiviteti. Edhe në qoftë se ato aktivitete zgjasin 15-20 minuta. Pasi ke kaluar këtë procedurë, mund të konsiderohesh i pastër dhe vetëm atëherë të lejohet të punosh në të njëjtën dhomë me Putinin” – thotë Karakulov.


 

“Nuk e kam idenë pse, ndoshta është thjesht i shqetësuar për shëndetin e tij. Nëse ka probleme, ato duhet të jenë për shkak të moshës së tij”. Probleme që nuk do të ishin “asgjë shumë serioze” sipas Karakulov. Cari me pak fjalë “gëzon shëndet më të mirë se shumë njerëz të tjerë të moshës së tij”.

Karakulov thotë se Putin është mjaft i zellshëm në punë. Ai thotë se kur filloi të punojë me të në vitin 2009, cari kishte humbur vetëm disa udhëtime pune për shkak të gjendjes së tij shëndetësore.

Megjithatë, prej vitit 2020, me ardhjen e pandemisë, udhëtimet janë zvogëluar në mënyrë drastike. Putin “u fut në bunkerin e tij dhe ndoshta bëri vetëm një, maksimumi 3 udhëtime pune në vit”.

Ish-badigardi i Putin arratiset në Turqi dhe rrëfen gjithçka: Nuk shkon  asnjëherë në shtrat para orës 2, s'përdor as celular, as internet - Bota

“Asnjëherë në shtrat para orës 2, pa celular ose internet”

Orari i tij i punës është shumë i ngarkuar, shpjegon Karakulov dhe gjatë udhëtimeve të tij cari “nuk shkon në shtrat deri në 2 ose 3 të mëngjesit”. Kujdesi i jashtëzakonshëm bën që ai të udhëtojë me mjete specifike të krijuara posaçërisht për të. Për shembull, ai ka një tren të posaçëm ku nuk mungojnë lidhjet e komunikimit. Putini shikon vetëm televizionin rus dhe nuk përdor celularin.

“Në gjithë vitet e shërbimit nuk e kam parë asnjëherë me celular. Në udhëtime pune, nëse shoqërojmë presidentin, zakonisht ka një person të caktuar që udhëton me ne dhe që merret me internetin” – thotë ai.

“Në shkurt 2022 shpërtheu një luftë që unë e quaj kriminale dhe nuk mund të bëja më kompromise me veten. Nuk mund të qëndroja në shërbim të këtij presidenti. E konsideroj një kriminel lufte” – thotë Karakulov që bën edhe një apel për ish-kolegët e tij: “Mos ndiqni më urdhrat kriminale të këtij krimineli lufte”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?