SPRINT NEWS ALBANIA

Rajoni

LAJMI I FUNDIT/ Nis takimi i shumëpritur në Ohër, Kurti dhe Vuçiç

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, nisën takimin e përbashkët, me ndërmjetësimin e zyrtarëve evropianë, në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Fillimisht ata takuan ndaras shefin e politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Në agjendë janë përfshirë diskutimet për zbatimin e propozimit të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Ndërkombëtarët u kanë kërkuar të dy palëve që të arrijnë dakordësinë për planin evropian, madje për këtë kanë premtuar përftime politike e ekonomike për të dy vendet.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?