Aktualitet

Artan Lame largohet nga detyra si shef i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës.

Artan Lame largohet nga detyra si shef i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës. Pas katër vitesh plot sfida dhe mijëra legalizime të shpërndara, Lame lë postin dhe zëvendësohet nga drejtoresha e IKMT, Dallëndyshe Bici.

Lajmi bëhet me dije mbrëmjen e kësaj të marte dhe newsbomb.al ka arritur ta verifikojë vërtetësinë e tij. Ndërkohë, nesër është organizuar një ceremoni për prezantimin e Dallëndyshe Bicit me punonjësit e Kadastrës.

Artan Lame e ka marrë këtë detyrë në vitin mars të vitit 2019 dhe do të mbahet mend si një nga drejtuesit që ka transformuar dhe ka hedhur në regjistër pronat e shqiptarëve, pjesa më e madhe e të cilave nuk ishin fare në sistem.

Madje, muaj më parë Artan Lame tregoi se dhe institucionet shtetërore dhe ambasadat e huaja kanë qenë “pa letra”. Falë iniciativës së tij nisi regjistrimi, legalizimi dhe hipotekimi i tyre. Një ndër këto prona ishte dhe Kryeministria, selia e qeverisë shqiptare.

Sot, ish-drejtor i Kadastrës, Artan Lame kishte fituar dhe besimin e opozitës. Institucioni që ai drejtoi për katër vite arriti të ulte korrupsionin brenda radhëve të veta dhe të krijonte një model të ri pune dhe shërbimi ndaj qytetarëve.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?