Një vit nga pushtimi i Ukrainës: Luftë pa fund dhe paqe pa shpresë

Bota

Mesi i shkurtit 2023, fronti i Ukrainës Lindore në qytetin Bahamut. Temperatura -12 gradë Celsius. Pamjet satelitore tregojnë një peizazh të shkatërruar ku vetëm një vit më parë ishte një zonë me një popullsi prej 70 mijë banorësh. Sot është një vrimë e zezë në hartë. Mbulesa e trashë e borës dhe e akullit mbulon rrugët e fundosura dhe të gërmuara me kratere nga bombardimet e fundit. Ai përhapet mbi rrënojat e ndërtesave të rrafshuara dhe mbetjet e rrënojave.

Reshjet e borës i mbysin banorët e mbetur, shumica e tyre pleq të përkulur me kokën e bardhë të ulur deri në gjunjë. Ata mbijetojnë në bodrume mbytëse pa energji elektrike, gjeneratorë, gaz natyror, komunikime dhe shumicën e kohës pa ujë.

Ushqehen me ushqime të konservuara nga logjistika e ushtrisë ukrainase dhe zgjohen çdo natë nga kërcitja e mitralozëve të rëndë, fishkëllima e mortajave, predhat që shpërthejnë pak metra larg strehëve të tyre. Çdo ditë ata janë dëshmitarë okularë të shkatërrimit – dhe shumë herë viktima – të luftimeve gjithnjë e më të ashpra, më shumë viktima masive, rrënoja të reja, evakuime urgjente të lagjeve të bombarduara, vështirësi shtesë dhe vdekje të reja tragjike.

Qytetarët ukrainas që i rezistojnë sulmeve ruse nga mercenarët e grupit Wagner po paguajnë një çmim rraskapitës për të mbrojtur këtë pjesë të atdheut të tyre. Ushtarët e rinj me xhaketa kamuflazhi bërtasin ndërsa gjymtohen në operacione të improvizuara, kufomat rreshtohen në hendekun e errët të varrezave.

 

 

Korbat fluturojnë poshtë në qiell mes kolonave toksike të tymit të trashë të bardhë dhe të zi. Në këtë skenë kaq të egër, brutale dhe të zgjatur për dymbëdhjetë muaj të turbullt, fjalët “fitore”, “humbje”, “katastrofë”, “jetë njerëzore”, “krizë humanitare” duket se kanë humbur çdo kuptim. Më kot u shpresua se ngadalësimi i dimrit në luftimet rraskapitëse do të hapte “një dritare mundësie” për negociata, madje edhe bisedime, për një armëpushim, por këto mbetën thjesht iluzione.

Qytetet në gërmadha një vit pasi Rusia pushtoi Ukrainën

Pranvera po afron dhe tashmë palët ndërluftuese, ose më mirë, sulmuesit dhe mbrojtësit, po planifikojnë nga të dyja palët përshkallëzimin e luftës. Gjakderdhja parashikohet të vazhdojë edhe për disa kohë. Fatkeqësisht, fundi në horizontin flakërues është në horizont.

Që nga 24 shkurt 2022, kur ushtria e rregullt ruse pushtoi Ukrainën, një poster në Kiev pothuajse parashikonte atë që do të vinte. Aty shkruhej: “Nëse Rusia ndalon së luftuari, nuk do të ketë luftë. Nëse Ukraina pushon së luftuari, nuk do të ketë Ukrainë”. Një vit më vonë kjo vazhdon të jetë ende e vlefshme.

Propaganda e Vladimir Putinit nuk shmang asnjë pikë nga qëllimi i tij i deklaruar ekspansionist.

Ai ende flet për “fitore totale” ndaj armikut, poshtërim dhe nënshtrim të tyre. Në narrativën e tij hakmarrëse, ai trajton kërcënimin e NATO-s në kufijtë e vendit të tij dhe nxit nacionalizmin lokal ndërsa thekson se Rusia po lufton një betejë ekzistenciale në Ukrainë kundër një Perëndimi agresiv dhe arrogant. Ai shpik beteja të lavdishme për shpëtimin e popullit të tij, rekruton rezervistë dhe organizon me agresion ekstrem nënshtrimin e kundërshtarëve të rrënjosur thellë që nga koha e carëve në kulturën ushtarake ruse.

Perspektiva që Ukraina të tërhiqet dhe të bjerë në mënyrë të pashmangshme nga froni presidencial sjell makthe si për të, ashtu edhe për elitat e korruptuara që e mbështesin. Kjo është arsyeja pse ai me cinizëm fajëson të tjerët. Pretendohet të ndryshojë gjeneralë. Sot, linja e ashpër Valery Gerasimov zëvendëson “kasapin e Sirisë” Sergei Surovikin, nesër – kush e di? – ai mund të zbulojë marshalin e kohës së Stalinit Georgy Zhukov për postin e komandantit të forcave ruse në Ukrainë.

Në sfond, i paaftë për të duruar prangat e njëpasnjëshme, ai i qorton të gjithë për udhëheqje joefektive, taktika jo efektive, menaxhim joadekuat, trajnim të pamjaftueshëm dhe performancë të pamjaftueshme kundër një armiku më të vogël dhe të armatosur dobët. Jo se e ka gabim për paralizën e dukshme ushtarake të forcave të armatosura ruse, por gjithsesi ndihet i shtrydhur. Reputacioni ndërkombëtar i Rusisë së blinduar është shkatërruar.

Ai domosdoshmërisht përdor referenca rrëqethëse të rrezikshme për përdorimin e armëve bërthamor, shpall me frikë se nuk po bën bllof. Në dëshpërim, për shkak se planet e tij kanë shkuar keq, ai thërret shkatërrimin masiv nga Harmagedoni bërthamor. Një kërcënim që zhvesh befas pozat e tij dikur madhështore, duke e shfaqur atë në opinionin publik ndërkombëtar si një djallëzor delirantë dhe një grindavec të lirë.

Putini i pamëshirshëm

Në thelb, megjithatë, i izoluar dhe i rënduar nga zhvillimet, Putini, teksa luan me kokën e tij, është i detyruar, pa një plan të përpunuar dhe koherent për të nesërmen, të vazhdojë në mënyrë agresive luftën që shpalli. Është çështje kohe, thotë drejtori i CIA-s, William Burns, i cili si ish-ambasador në Moskë ka gjurmuar të menduarit kompleks, instinktin vrasës dhe narcizmin e shefit të Kremlinit dikur të gjithëfuqishëm. Sipas botëkuptimit të tij, Putini tashmë i tërbuar është i vendosur të shtypë ukrainasit me çdo mjet kriminal.

Këto operacione moralisht të paskrupullta nga rusët u intensifikuan në mënyrë ndëshkuese që nga fillimi i shtatorit të kaluar, kur tani forcat ukrainase, të trimëruara nga kaosi i humbjeve të shkaktuara mbi sulmuesit, tashmë më mirë dhe më të pajisur në mënyrë moderne, kundërsulmuan. Ata rikuperuan 75,000 kilometra katrorë tokë, rimorën dhe çliruan Kherson, por “humbjet e tyre kolaterale” u rritën në mënyrë eksponenciale. Ushtria ruse ka shënjestruar qytetet ukrainase larg vijës së frontit, me raketa lundrimi dhe drone iraniane.

E keqja është se perspektiva ruse e hakmarrjes paralajmëron goditje të reja të padurueshme dhe të ashpra. Në rastin më të keq, ajo parashikon gjakderdhje të pamëshirshme. Forcat ruse tashmë po rigrupohen për sulme të reja tokësore. Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu njoftoi një rritje të gatishmërisë nga 1.15 milion trupa në 1.5 milion. Në terma praktike, kjo do të thotë se Moska mund të trajnojë në thelb 100,000 këmbësorë çdo muaj dhe të kompensojë humbjet e saj njerëzore me 60,000 të tjerë në të njëjtën periudhë. Megjithatë, për shkak të rezistencës së fortë të ukrainasve, bastisja e re mund të bjerë.

Në fund të fundit, pasi planet fillestare të Moskës për një Blitzkrieg në mars 2022 dështuan, Rusia ndryshoi strategjinë e saj. Ai adoptoi pa mëshirë një luftë shkatërruese rrënimi dhe terrori me bombardime pa dallim dhe dhunë të pamëshirshme kundër popullatës civile. Synimi çnjerëzor i instalimeve civile çoi në masakrën e mijëra civilëve ukrainas, duke përfshirë fëmijë të pambrojtur, dhe çoi miliona banorë të çrrënjosur nga shtëpitë e tyre të shkatërruara nga bomba.

Perspektiva për t’u bllokuar në një vatër lufte afatgjatë të stilit të Afganistanit në zemër të Evropës nuk është më e pamundur, pavarësisht nga fatkeqësia e pasojave të saj. Ai supozon se arkitektura evropiane e sigurisë “nga Lisbona në Vladivostok” do të varroset një herë e përgjithmonë.

Në këtë skenë të ngjeshur, çfarë duhet të bëjnë ukrainasit? Ata kanë duruar 12 muaj torturues duke mbledhur tonelata morale të larta, kurajo dhe vetëflijim në vijën e frontit prej 850 kilometrash. A duhet të tërhiqen tani? Të çalojnë në një zgjidhje për të siguruar sovranitetin e mbetur të vendit të tyre? Të pajtohen pas asaj që kanë kaluar me idenë që rusët të mbajnë territoret e territorit ukrainas që kanë pushtuar dhe aneksuar ushtarakisht?

Një çmim i tillë është shumë i shtrenjtë. Dhe me kosto të mëtejshme të pallogaritshme për krenarinë e tyre kombëtare, në një vend me dhjetëra mijëra viktima, miliona refugjatë brenda dhe jashtë vendit, 40% të shtëpive të tij të dëmtuara në mënyrë të pariparueshme dhe gjysmën e infrastrukturës së tij energjetike të shkatërruar. Çdo tërheqje nga lufta e tyre e bën gjithnjë e më të brishtë të ardhmen e mbijetesës së tyre në një vend të pavarur. Çdo lëshim i tokës është i barabartë me tradhti të plotë.

Logjikisht, Volodymyr Zelensky ka investuar të gjithë kapitalin e tij politik në mbështetjen ekonomike dhe ushtarake të vendit të tij të plagosur nga aleatët e tij perëndimorë. Që nga fillimi i konfliktit, ajo ka marrë më shumë se 29 miliardë dollarë pajisje ushtarake vetëm nga Uashingtoni. Por ka nevojë për më shumë.

Vladimir Putin, indiferent ndaj jetës njerëzore – përfshirë ushtarët e tij – ende flet për “fitoren totale” mbi armikun, poshtërimin dhe nënshtrimin e tyre.
Zelensky dhe Perëndimin.

Një javë më parë Zelensky udhëtoi për në Londër, Paris, Bruksel duke u bërë thirrje udhëheqësve të tyre perëndimorë që t’i jepnin atij armë të rënda më të avancuara me rreze të gjatë. Ajo u parapri në fund të janarit nga konferenca e NATO-s dhe ministrave të mbrojtjes nga rreth 50 vende në bazën ajrore Ramstein në Gjermani. Tabela diskutoi furnizimet e ardhshme të armëve, veçanërisht tanket gjermane Leopard 2, për të ndihmuar ushtrinë ukrainase të përballet me intensifikimin e pritshëm të luftimeve në javët e ardhshme.

SHBA, nga ana e saj, ka premtuar të dërgojë tanke M1 Abrams deri në vjeshtë. Por për të siguruar që të paktën Leopardët e dërguar nga vendet evropiane të mbeten funksionale në terren, ata duhet së pari të mbërrijnë atje – gjë që nuk pritet deri në prill – dhe pasi operatorët e tyre ukrainas të jenë trajnuar. Për më tepër, vetëm batalionet e tankeve nuk janë të mjaftueshme për operacione efektive pa mbështetjen e avionëve luftarakë modernë.

Kjo është arsyeja pse ukrainasit tani po kërkojnë F-16, F-35, Eurofighter dhe Tornado. Por edhe nëse kërkesa e tyre plotësohet, dërgimi i dërgesave të avionëve luftarakë perëndimorë nuk bëhet brenda natës. Për më tepër, për t’i bërë ato funksionale, nevojitet kohë për trajnimin e pilotëve ukrainas. Ndërkohë koha po ikën për masakër të mëtejshme.

Nga ana e tij, presidenti i Ukrainës, i cili u shfaq në një transmetim të drejtpërdrejtë në internet të enjten e kaluar në Berlinale, Festivali i Filmit në Berlin, e ka bërë të qartë që nga fundi i nëntorit se rruga për të dalë nga konflikti që dëshiron Kievi përfshin kushte. Konkretisht, ajo bën thirrje për tërheqjen e Rusisë nga i gjithë territori ukrainas – duke përfshirë Krimenë dhe të gjithë Donbasin -, kompensim dhe dënim për krimet e luftës.

Megjithatë, në rastin e pamundur që Rusia mashtruese të kthehet në kufijtë e saj para pushtimit të 24 shkurtit 2022 dhe të tërhiqet nga Krimea, të cilën e ka aneksuar që nga viti 2014, nuk ka asnjë garanci se nuk do të tentojë përsëri një pushtim tjetër. Ukrainasit më të dyshimtë, të djegur aq shumë nga kërpudhat ruse sa që i fryjnë kosit, dridhen nga ideja se kanë shpenzuar sasi të mëdha kohe, para dhe burime njerëzore për të rindërtuar vendin e tyre të shkatërruar dhe për t’u gjetur përsëri në të njëjtin vend të vetë- mbrojtjes.

E rëndësishme është që asnjëri nuk flet për paqen. E vërteta është se historikisht luftërat tentojnë të përfundojnë në njërën nga dy mënyrat: kur njëra palë mbizotëron në fushën e betejës, imponon vullnetin e saj tek tjetra dhe e vërteton atë në tryezën e kapitullimit. Versioni tjetër është kur të dyja palët përqafojnë një kompromis sepse e shohin atë si të preferueshme sesa asgjësimin e njëra-tjetrës. Në këtë rast, urrejtja, fanatizmi, dhimbja, vuajtja dhe trauma, edhe pse jo drejtpërdrejt të krahasueshme, mbizotëron mes këtyre dy vendeve ortodokse.

Volodymyr Zelensky ka investuar të gjithë kapitalin e tij politik në mbështetjen ekonomike dhe ushtarake të vendit të tij nga aleatët e tij perëndimorë.

Komuniteti ndërkombëtar ka padyshim të drejtë në anën e ukrainasve mbrojtës, të cilët kanë të drejtën si një komb sovran të ndërtojnë lirisht të ardhmen e tyre, por vetëm vullneti i tyre nuk mjafton. Ashtu si sanksionet ekonomike ndërkombëtare nuk janë të mjaftueshme, deri më tani, për pajtueshmërinë e Rusisë agresive. Gjëja më e dhimbshme është se bashkësia ndërkombëtare nuk ka përpunuar me kujdes një plan për një armëpushim, të paktën.

OKB-ja është e bllokuar nga vetoja e Rusisë, e cila është një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Organizatës. Domosdoshmërisht gjykohet se në këtë drejtim duhen nisur edhe nisma të tjera ndërkombëtare. Sepse çdo luftë, sado e kufizuar qoftë territoriale dhe përdorimi i mjeteve ushtarake, prek të gjithë botën menjëherë dhe drejtpërdrejt, aq më tepër kur po zhvillohet stuhishëm në mes të Evropës.

Nuk është rastësi që Pentagoni amerikan shfaqet më diplomatik se Departamenti i Shtetit. Duke folur nëntorin e kaluar përpara Klubit Ekonomik jofitimprurës të Nju Jorkut, gjenerali Mark Miley ishte i qartë: ai u pozicionua në favor të një fillimi të menjëhershëm të negociatave midis Ukrainës dhe Rusisë. Ai theksoi realisht: “Duhet të ketë një njohje reciproke se fitorja ushtarake, në kuptimin e vërtetë të fjalës, ndoshta nuk mund të arrihet.

Prandaj, duhet t’i drejtohemi mjeteve të tjera”. Gjenerali nuk është rastësi të konsiderohet si një “lepur” i të gjitha llojeve të pacifistëve, të cilët në mënyrë indirekte heshtin grabitjen ruse. Ne te kunderten. Ai është kryetar i Shtabit të Përbashkët të Ushtrisë Amerikane, oficeri më i lartë dhe më i lartë në Forcat e Armatosura të SHBA-së dhe një këshilltar kryesor ushtarak i Presidentit Joe Biden.

Sërish vetëm pak ditë më parë nga Brukseli ai nënvizoi se “ka mundësi për diplomaci në çdo kohë”. Natyrisht, përpara vuajtjeve të një lufte të pandërprerë, e cila në fazën e saj të re mund të bëhet edhe më tragjike, ngurtësia mendjengushtë duhet t’i lërë vendin imagjinatës për të lehtësuar një zgjidhje të ngërçit.

Në fund të fundit, imagjinata është zëri i guximit. Bazuar në bazën e inteligjencës, mund të ndalojë që hambarët e mëdhenj të zonës së luftës të mbillen vetëm me kufoma. Në çdo rast, 12 muajt e përgjakshëm të mëparshëm do të duken si preludi i dënimit të afërt apokaliptik.

(BalkanWeb)

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?