Çfarë ndodhi në Turqi/ “Ndërtesat dridheshin si të ishin tronditur nga xhindet”

Bota

Ekipet e shpëtimit në Turqi dhe Siri punuan gjatë gjithë natës për të gjetur të mbijetuarit në rrënojat e ndërtesave të rrëzuara nga tërmetet e fuqishme që goditën rajonin të hënën dhe lanë më shumë se 4,300 njerëz të vdekur. Pas një nate në të cilën temperaturat ranë disa grade nen zero, e marta solli më shumë më shumë se 20 paslëkundje me magnitudë 4.0 ose më shumë duke tronditur zonën përgjatë kufirit midis dy vendeve.

Agjencia turke e menaxhimit të fatkeqësive tha se po kryente operacione rrugore dhe ajrore për të dërguar furnizime dhe ekuipazhe në zonat e prekura nga tërmetet. Këto përpjekje po mbështeteshin nga një numër në rritje i qeverive dhe agjencive të tjera të ndihmës që kanë dërguar ekipe dhe burime në rajon. Epiqendra e tërmetit të së hënës para agimit ishte afër Gaziantepit, afër kufirit Turqi-Siri dhe u pasua nga një tërmet i veçantë me magnitudë 7.5 ballë rreth 100 kilometra në veri në orët e para të pasdites me orën lokale. Zyrtarët në Turqi thanë të martën se të paktën 2,921 njerëz u vranë dhe më shumë se 15,000 u plagosën. Ata thanë se më shumë se 7,800 njerëz ishin shpëtuar dhe se të paktën 6,200 ndërtesa ishin shembur. Siria raportoi 1,444 vdekje dhe rreth 3,500 të plagosur, sipas shifrave nga qeveria e Damaskut dhe grupet e shpëtimit. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan shpalli shtatë ditë zie kombëtare.

Aëale Ahmed Darfa, një student somalez në Gaziantep deklaroi për shërbimin turk të VOA. “Një tërmet i madh goditi ndërsa ne ishim në gjumë … Situata u kthye në kritike shumë shpejt. Dëgjuam britma, të qara dhe njerëz që vraponin. Ndërtesat po dridheshin sikur të ishin tronditur nga xhindët. Të gjithë vrapuan kudo që mendonin se do të ishin të sigurt.”.

Studenti shtoi; “Tani jemi jashtë pasi dolëm nga shtëpitë tona rreth orës 4 të mëngjesit. Ka një problem të qenit jashtë – bie shi, ftohtë, erë dhe nuk kemi veshur rroba të ngrohta. Jashtë, të gjithë kanë veshur atë që kishin veshur ndërsa ishin në gjumë. Disa njerëz nuk kanë këpucë. Ata na thanë se nuk mund të ktheheshim në ndërtesa për shkak të frikës së pasgoditjeve. Kjo është fatkeqësia këtu.”

 

 

Tërmeti goditi një rajon të mbështjellë në të dy anët e kufirit nga më shumë se një dekadë e luftës civile në Siri. Në anën siriane, zona e prekur është e ndarë midis territorit të kontrolluar nga qeveria dhe enklavës së fundit të opozitës të vendit, e cila është e rrethuar nga forcat qeveritare të mbështetura nga Rusia. Turqia, ndërkohë, është shtëpia e miliona refugjatëve nga konflikti.

Rajonet e kontrolluara nga opozita në Siri janë të mbushura me rreth 4 milionë njerëz të zhvendosur nga pjesë të tjera të vendit nga luftimet. Shumë prej tyre jetojnë në ndërtesa që tashmë janë dëmtuar nga bombardimet e kaluara. Të hënën, qindra familje mbetën të bllokuara në rrënoja, tha në një deklaratë një organizatë emergjente opozitare, Helmetat e Bardha. Objektet shëndetësore dhe spitalet u mbushën shpejt me të lënduar, thanë punonjësit e shpëtimit. Të tjerët duhej të boshatiseshin, përfshirë një maternitet, sipas organizatës mjekësore SAMS.

Tërmeti i së hënës shkatërroi kështjellën historike të Gaziantepit dhe shumë ndërtesa të tjera historike në zonë. Në pjesë të tjera të Turqisë, banorët u përpoqën të gjenin transport për të udhëtuar në zonën e goditur nga tërmeti për të parë të afërmit dhe të dashurit e tyre. Serdar Özdemir, një banor i Ankarasë, deklaroi per VOA se më në fund mundi të merrte një biletë autobusi për të shkuar në qytetin e Malatya, pasi nuk mundi të gjente një makinë me qira. Turqia është në një nga zonat më aktive të tërmeteve në botë. Në vitin 1999, më shumë se 17,000 njerëz u vranë kur një tërmet me magnitudë 7.4 – më i keqi që goditi Turqinë në dekada – goditi afër Duzce, në veriperëndim të vendit. Në tetor 2022, një tërmet me magnitudë 7.0 goditi Detin Egje, duke vrarë 116 njerëz dhe duke plagosur më shumë se 1000.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?