AKU bllokon mbi 500 kg mish në një “Fast Food” në Tiranë

Aktualitet

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 566 kilogramë mish në një “Fast-Food” në Tiranë, pasi qëndronte e përpunohej në kushte të papërshtatshme higjieno-sanitare.

Nga kontrolli i kryer në subjektin “V. Gj.”, AKU bën me dije se u konstatua se se produkti gjiro përpunohej në kushte të papërshtashme higjieno – sanitare.

“Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon kryerjen e kontrolleve me qëllim garantimin e shëndetit të konsumatorëve në këtë prag festash të ndërrimit të viteve.

Nga kontrolli i kryer në subjektin “V. Gj.”, me aktivitetit fast food, Tiranë, u konstatua se produkti gjiro përpunohej në kushte të papërshtashme higjieno – sanitare.

Si rrjedhojë nga ana e trupës inspektuese u bë bllokimi i këtij ambienti, ndaj subjektit u vendos masë administrative “gjobë” me vlerë 500’000 lekë, si dhe u bllokua sasia prej 566 kg produkt gjiro për të cilat u krye marrje mostre për t’u analizuar për treguesit mikrobiologjik,” njofton AKU.

 

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?