Protestuesit në Mongoli, sulmojnë kryeministrinë (VIDEO)

Bota

Qindra protestues në Mongoli kanë shkaktuar trazira duke tentuar të hyjnë me forcë në ambientet e kryeministrisë, në kryeqytetin Ulaanbaatar. Mediat e huaja raportojnë se kjo revoltë vjen pas zbulimit të skandalit me vjedhjen e 12 miliardë dollarë qymyr nga zyrtraët e vendit.

Një tjetër kënd i protestuesve që sulmuan shkallët e ndërtesës u nda nga Wojciech Szewko, me titullin: Ulaanbaatar. Protestuesit hyjnë në ndërtesat qeveritare.

Shoferi kryesor ukrainas i garave dhe reporteri i shquar i ngjarjeve ukrainase dhe botërore shkroi: Protestuesit po përpiqen të shkelin Pallatin e Qeverisë në kryeqytetin Ulaanbaatar. Duket se ankesa kryesore është korrupsioni.

Raportimet e mëtejshme tregojnë se protestuesit kundërshtojnë marrëveshjen e qymyrit midis Mongolisë dhe Kinës, pasi sipas tyre marrëveshja fsheh vjedhjen e një sasie të konsiderueshme të lëndës djegëse./Dosja.al

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?