Elsa Lila rikthehet në Festivalin e Këngës në RTSH

Art Kulture

26 emra të njohur dhe të rinj të skenës shqiptare janë përzgjedhur për të performuar në Festivalin e 61-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar. Do të jenë 26 performanca nga artistë që do të konkurrojnë për vendin fitues dhe që më pas do të përfaqësojë vendin tonë në “Eurovision Song Contest 2023” që do të zhvillohet në Britaninë e Madhe.

Komisioni përzgjedhës i këngëve, pasi dëgjoi dhe vlerësoi të gjitha krijimet e paraqitura, vendosi që në konkurrim të marrin pjesë 22 këngëtarë dhe 4 grupe muzikore, ku mes tyre ka edhe artistë që vijnë më kompozimet e tyre apo edhe si poetë.

Në konkurrim janë emra të njohur të skenës muzikore, por edhe artistë të rinj, të cilët synojnë të prekin skenën më të madhe të muzikës shqiptare.

Fituesi i Festivalit të 61-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës.

 

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

RADIO TELEVIZIONI SHQIPTAR

Komisioni përzgjedhës i këngëve, pasi dëgjoi dhe vlerësoi të gjitha këngët konkurruese për pjesëmarrje në Festivalin e 61 të Këngës në RTSH,

VENDOSI:

Të përzgjedhë dhe të kualifikojë në cilësinë e këngëve pjesëmarrëse konkurruese në Festivalin e 61 të Këngës në RTSH, këngët me titujt, me autorët e kompozimit muzikor dhe të tekstit, si dhe me artistët interpretues, në cilësinë e këngëtarit, si më poshtë:

Artisti Kënga

1. 2 Farm – Atomike

2. Alban Kondi & Lorela Karoshi – Melodi

3. Albina Kelmendi – Duje

4. Anduel Kovaçi – Malli

5. Arsi Bako – Sonte dua të jem me ty

6. Melodajna Mancaku – Gjysma e zemrës sime

7. Elsa Lila – Evita

8. Enxhi Nasufi – Burrë

9. Erma Mici – Kozmosi i dashurisë

10. Evi Reçi – Ma kthe

11. Fabian Basha – Një gotë

12. Fifi – Stop

13. Franc Koruni – Në pritje

14. Genti Hoxha – Ajër

15. Gjergj Kaçinari – Dje

16. Luna Causholli – Jetën ta fal

17. LYNX – Nëse ke besim

18. Manjola Nallbani – Dua

19. Permit of Stay – Fobia

20. Petrit Çarkaxhiu – Emri yt mirësi

21. Rezearta Smaja – N’Eden

22. Rovena Dilo – Motit

23. Sara Kapo – Para teje

24. Serxhio Hajdini – Vështirë

25. Urban Band – Në çdo hap

26. Vanesa Sono – Aroma jonë

RTSH

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?