Bota

Në Rusi nis ‘rezistenca e armatosur kundër regjimit të Putinit’

Rusët në zona të largëta si Buryatia dhe Bashkortostan thonë se të rinjtë po vdesin në një numër të madh pasi janë përdorur si “mish për top” në Ukrainë.

Dhe disa prej tyre kanë filluar të veprojnë kundër liderit rus – me sulme të supozuara me zjarrvënie në zyrat e rekrutimit të ushtrisë dhe madje edhe thirrje për një kryengritje të armatosur kundër Kremlinit, shkruajnë mediat e huaja.

Kështu, “Komiteti i Rezistencës së Bashkirëve” ka filluar të postojë propagandë anti-Putin në internet, duke bërë thirrje për protesta të dhunshme kundër luftës së Putinit.

 

 

Një raport nga gazeta ruse Verstka detajon qëllimet e grupit. Ata këmbëngulin se “nuk do të ketë mobilizim në Bashkortostanin e lirë”.

Aktivisti Ruslan Gabbasov u largua nga Rusia në dhjetor nga frika për sigurinë e tij dhe që atëherë ka marrë azil politik në Lituani.

Ai vazhdimisht u ka bërë thirrje bashkirëve që të mos marrin pjesë në atë që ai e quajti “luftën vëllavrasëse të dy popujve të afërm sllavë” dhe të mos bëhen mercenarë, “duke iu nënshtruar agjitacionit të propagandistëve perandorakë”.

Në këtë drejtim, më 23 shtator, një postim në kanalin Telegram të tyre inkurajoi vendasit që t’i vënë zjarrin zyrave të regjistrimit dhe regjistrimit ushtarak në mënyrë që të “prishnin mobilizimin dhe t’u jepnin kohë rekrutëve të mundshëm për të shpëtuar”.

Natën e 3 tetorit, një zyrë rekrutimi të ushtrisë ruse u dogj në Salavat dhe disa ditë më vonë një tjetër u sulmua në qendrën rajonale të rrethit Arkhangelsk, shkruan Daily Star.

Sipas raportimeve, një koktej molotov ishte hedhur nga dritarja e zyrës dhe Komiteti i Rezistencës së Bashkirit pretendoi se “luftëtarët e lëvizjes së nëntokës” ishin përgjegjës për sulmin.

Aktivistët e Bashkirit duan që republika të shkëputet nga Rusia dhe të bëhet një shtet i pavarur me ushtrinë e vet, raporton Verstka.

Kjo ushtri e re e Bashkir mund të bashkohet me forcat e armatosura të ish-republikave të tjera sovjetike – potencialisht duke çuar në një bashkim të ri të republikave – të pavarura nga Moska.

Por Putini ka forcuar masivisht “sigurinë” brenda Rusisë, me futjen e tre niveleve të ndryshme të sigurisë.

Në ato rajone afër kufirit me Ukrainën, si rajonet Belgorod, Bryansk, Krasnodar dhe Rostov, si dhe në Krimenë e aneksuar, është deklaruar një “nivel mesatar reagimi”.

Policia e armatosur do të ndalojë dhe do të kontrollojë automjetet në mënyrë të rastësishme për të kontrolluar për sabotatorë – ose dezertorë.

Rajonet qendrore dhe jugore të Rusisë, përfshirë Moskën, do t’i nënshtrohen një “gatishmërie të shtuar”.

Kryebashkiaku i Moskës, Sergei Sobyanin ka këmbëngulur se “nuk do të ketë masa që kufizojnë ritmin normal të jetës”.

Ndërkohë në Buryatia, një republikë e largët në lindjen e largët të Rusisë, një vendas i tha Los Angeles Daily News se pakënaqësia po rritet në mesin e popullsisë fshatare.

“Ushtarët tanë janë hedhur në vijën e parë të frontit sepse askujt nuk i vjen keq për buryatët”, citohet të ketë thënë Victoria Maladaeva. “Ata përdoren si mish për top”.

“Ka reklama në Buryatia që thonë, “Vendi ka nevojë për heronj”, tha ajo. “Por a nuk keni nevojë për heronj nga Moska? A ju duhen vetëm heronj nga rajonet e varfra?”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?