SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Pamje të rënda/ Shembet skena e festivalit në Valencia

Një 28-vjeçar humbi jetën dhe 20 të tjerë u plagosën kur një pjesë e një skene në një festival në qytetin spanjoll të Valencias u shemb dhe ra në audience. Sipas ekipeve të emergjencës, ngjarja ka ndodhur për shkak të erës së fortë që ka arritur shpejtësinë 65 km/h.

Burime në festivalin Medusa, i cili po mbahej në Culera, Valencia, thanë se kolapsi ndodhi në orën 3:30 të mëngjesit të së shtunës, kur era shkaktoi shembjen e një pjese të skenës kryesore dhe strukturës së hyrjes, duke rënë mbi të rinjtë që ishin mbledhur për të shijuar koncertet.

Shembja fillimisht ra mbi një pjesë të turmës në sediljet e përparme, por më pas u fry nga një erë në të gjithë zonën, duke plagosur shumë nga të mbledhurit. Të njëjtat burime raportojnë se ka pasur momente paniku absolut kur set ka filluar të shembet.

Të shtunën herët në mëngjes, burimet e shërbimeve të urgjencës thanë se numri i të plagosurve ishte të paktën 21, me nëntë prej tyre në gjendje të rëndë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?