Greqia heq kufizimet e COVID-19 për sezonin turistik

Rajoni

Greqia tha se kufizimet pandemike të tilla si mbajtja e maskave në ambiente të mbyllura dhe certifikatat e COVID-19 do të hiqen gjatë gjithë periudhës së turizmit veror dhe autoritetet do të konsiderojnë rikthimin e tyre në shtator.

Infeksionet e koronavirusit në Greqi janë lehtësuar javët e fundit, ku autoritetet kanë regjistruar 15,000 infeksione dhe 64 vdekje të martën. Nga një popullsi prej 11 milionë banorësh, rreth 72 për qind janë plotësisht të vaksinuar.

Sezoni vital i turizmit veror të Greqisë zakonisht fillon pas Pashkëve Ortodokse, që këtë vit bie më 24 Prill.

Greqia pret një numër të lartë vizitorësh këtë vit, dhe zyrtarët parashikojnë që të ardhurat të arrijnë në 80 për qind të niveleve të vitit 2019, një vit rekord përpara se pandemia të ndalonte udhëtimet.

Ministri i Shëndetësisë Thanos Plevris tha të mërkurën se vendimi për lehtësimin e kufizimeve ishte “bazuar në të dhënat epidemiologjike dhe sugjerimet e ekspertëve”.

Nga 1 maji deri më 31 gusht, publiku nuk do të ketë më nevojë të paraqesë certifikata të vaksinimit të koronavirusit ose sëmundjes për të hyrë në ambiente të brendshme ose të hapura si restorante, dhe autoritetet po shqyrtojnë gjithashtu heqjen e kërkesës për paraqitjen e një certifikate dixhitale të BE-së për COVID-19 për të hyrë në vend.

Gjithashtu, mbajtja e maskave në ambiente të mbyllura nuk do të jetë më e detyrueshme që nga 1 qershori dhe studentët do të kthehen në mësim pas pushimit të Pashkëve pa pasur nevojë të paraqesin rregullisht vetë-teste negative.

Plevris tha se të gjitha masat do të rivlerësohen në shtator.

Greqia, një nga destinacionet më të njohura të turizmit veror në Evropën Jugore, tërhoqi më shumë se 33 milionë vizitorë në vitin 2019, shumica e tyre nga Britania dhe Gjermania.

Industria përbën rreth një të pestën e ekonomisë dhe punëson një në pesë persona.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?