Abazoviç: Mali i Zi duhet të jetë gati për anëtarësim në BE

Rajoni

“Shoqëria malazeze është ende e polarizuar”, kështu është shprehur në një intervistë për DW, zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç.

Ai ka theksuar se Mali i Zi duhet të jetë gati për anëtarësimin në Bashkimin Europian deri në vitin 2025.

Abazoviç, vlerëson se në 14 muajt e qeverisjes së Zdravko Krivokapiç , janë iniciuar shumë gjëra pozitive, si lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe se rezultate konkrete kanë qenë. arritur.

Por ai shton se ndryshimet në administratën publike janë një proces gradual dhe pohon se tashmë është shfaqur një “valë e re njerëzish”.

 

 

“Ne jemi këtu për të treguar se kohezioni social është i mundur,” tha Abazoviç.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?