Shitjet e vaksinave i sollën Pfizer 7.8 miliardë dollarë të ardhura

Bota

Kompania Pfizer raportoi të Mërkurën se shiti rreth 7.8 miliardë dollarë vaksina Covid-19 në tremujorin e dytë të 2021 dhe e rriti parashikimin e shitjeve të saj për vaksinën në 2021 në 33.5 miliardë dollarë nga 26 miliardë dollarë, pas përhapjes së variantit Delta.

Sipas CNBC, rezultatet financiare të tremujorit të dytë të kompanisë gjithashtu mposhtën pritjet e Wall Street mbi fitimet dhe të ardhurat. Fitimet për tremujorin e dytë ishin 1.07 dollarë për aksion kundrejt 97 centëve të pritshëm, të cilat, sipas të dhënave të Refinitive, u vlerësuan mesatarisht në bursë. Të ardhurat e Pfizer në tremujorin e përmendur arritën në 18.98 miliardë dollarë, krahasuar me 18.74 miliardë dollarë të parashikuar. Aksionet e Pfizer u rritën 2.5% në tregtimin brenda ditës.

Tremujori i dytë ishte i jashtëzakonshëm në disa fushaMë e dukshmja, shpejtësia dhe efikasiteti i përpjekjeve tona me BionTech për të ndihmuar vaksinimin e botës kundër COVID-19 kanë qenë të pashembullta, me tani më shumë se një miliard doza të BNT162b2 janë dorëzuar globalisht.”- tha CEO i Pfizer, Albert Bourla në një deklaratë

Pfizer tha në fillim të këtij muaji se po shihte shenja të dobësimit të imunitetit të shkaktuar nga vaksina e saj Covid me prodhuesin gjerman të ilaçeve BioNTech, dhe planifikoi të kërkojë nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave që të autorizojë një dozë përforcuese për të luftuar variantin Delta.

Gjatë konferencës konferenciale të Pfizer të mërkurën, drejtuesit thanë se ata vazhdojnë të besojnë se njerëzve do t’u duhet një dozë e tretë e vaksinës brenda 12 muajve për të ruajtur nivelin e lartë të mbrojtjes kundër virusit. Por me përhapjen e deltës në disa vende, Bourla tha se disa njerëzve mund t’u nevojitet një dozë e tretë “pak më herët”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?