SPRINT NEWS ALBANIA

ShkrimeTe tjera

Nga Denisa Gokovi/ Lumturia është shkak i dashurisë dhe dashuria rol i saj.

Dashuria eshte klithme e ndersjellte me magjine dhe “kufizimin” shpirterore.
Dashuria nuk shprehet deri ne aftesine per ta treguar dhe nuk perjetohet me vetbesim, derisa arrihet pa kuptuar.
Stili i koshiences ne dashuri eshte “imitim i arsyes” por nuk do te thote te jesh i dashuruar per ta kuptuar te tjeret pse je.
Me intrigon por dhe me shqeteson perceptimi i te rinjve per dashurine.
Ndihem e perjashtuar kur e therrasin dashurine me egoizem dhe indetifikojne rolet sikur jane aq te nevojshem per te permbushur pretendimet.
Shpesh here konfiktohen me pasigurite dhe ndertojne njohuri te paperfillshme kundrejt vetes…
Shpirti eshte force e jashtezakohme ne dashuri dhe nuk duhet humbur ,rebelizmi,e verteta, sinqeriteti dhe sakrificat mbi qendrimet qe sjellin besnikeri dhe aftesi.
Njerezit e pandershem nuk kane fatin te njohin veten ne dashuri dhe as te tjeret nepermjet saj.
Njerezit e trembur jane me shume te frikesuar nga historite frymezuese te dashurise dhe pabesia eshte nje nder arsyet e papermbajtura qe importojne antivlera te panevojshme njerezore.
Askush nuk mundohet te perseris veten duke permiresuar gjendjen aktuale dhe te organizoj pasoja te pankonkurueshme por me se shumti iu pelqen te kenaqen me pak dhe te zhgenjehen me shume.
Njeriu eshte i cuditshem por dhe i paafte ne administrimin e mirqenies konceptuale per dashurine.
Burrecakeria dhe imponimi i padenjte e shkel dashurine,e ashperson dhe e materializon duke e krijuar ne norme deshperuese .
Lumturia eshte shkak i dashurise dhe dashuria rol i saj.
D&G

Fotografia e Denisa Gokovi
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?