Nga Dem Dollapi/ Një apel shqip për Komunitetin Musliman Shqiptar

Aktualitet

Kurseni parate e nje Xhamie per te rindertuar Shtepine e Atë Gjergj Fishes!
——————————————–
Qe ne fillim po e shoqeroj apelin tim me nje citat te lene si amanet nga At Gjergj Fishta per te illustruar merakun tim te perifrazuar ne kete thirrje publike.
“Na do ti shkrijme kryqet tona dhe do ti bajme fishekë per te mbrojtur vllazit tane muslimane shqiptare…”(At Gjergj Fishta).
Besoj se kjo fjali e materializuar nder shekuj ne ndergjegjen njerezore e fetare te kombit shpjegon harmonine e vetme qe na mbizoteron,ate fetare. Sot duhet ti kthehet borxhi Fishtes. Le te kursehen parate e nje xhamie te financuar nga lloj-lloj sherbimi i huaj per te ndertuar shtepine muze te kolosit jo vetem te kultures e letrave shqipe por dhe te zemres se shqpitarise Gjergj Fishta. Kjo do ishte simbolike qe do ngelej si gur i rende ne themelet e Kombit.

Po ju drejtohem ju meqe Ministria e anti-Kultures i ka shpenzuar fondet per te rindertuar shtepine e Enver Hoxhes.Nuk eshte mekat nese ngelet pa page nje Imam i Shoqates “Mjaft”. Se kjo vetem nder i behet fese tone biles dhe limitohet numri i rekrute ve mediokes qe mësyjne Sirine.Kete thirrje nuk e bej si eksklamacion e shperthim mediatik se nuk i perkas asaj bote. I perkas nje familje klerikesh te fese islame nder brezni te shquar ne besim te zoti dhe atdhetari. Por ka ardhur koha ti kthemi vlerave qe jane skeleti i Kombit. E ne kete skelet Gjegj Fishta eshte verteber thelbesore.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?