SPRINT NEWS ALBANIA

Shendet

E dinit që patëllxhanët janë shumë ushqyes, por këto 6 arsye nuk ua kishin thënë.

Patëllxhanët janë shumë ushqyes dhe i bëjnë mirë shëndetit tonë të përgjithshëm.

Ata janë një burim i pasur i vitaminave dhe fibrave. Shumë dietologë, sipas “naturehealthandbeauty.com” sugjerojnë që njerëzit të konsumojnë patëllxhanë në baza ditore.

E dinit që patëllxhanët janë shumë ushqyes, por këto 6 arsye nuk ua kishin thënë.

1. Konsumi i patëllxhanëve në mënyrë të rregullt ndihmon parandalimin e mpiksjes së gjakut.

2. Kur gatuhen si duhet mund të ulin kolesterolin e keq, por mos i skuqni. Ata thjesht duhet të piqen.

3. Ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe ushqejnë trurin.

4. Përdoren për kontrollin e diabetit, për shkak të fibrave të tretshme dhe sasisë të ulët me karbohidrate.

5. Janë zgjidhja më e mirë për lehtësimin e stresit.

6. Kanë vetëm 35 kalori për 100 gram, nuk përmbajnë yndyrë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?