SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Humbi në zgjedhjet e PE, kryeministri i Belgjikës njofton mes lotësh dorëheqjen

Me lot në sy, kryeministri i Belgjikës, Alexandre de Croix, njoftoi dorëheqjen, pasi partia e tij ra në zgjedhjet parlamentare të mbajtura në të njëjtën kohë me zgjedhjet evropiane.

Partia e tij e qendrës së djathtë, Liberalët dhe Demokratët Flemish të Hapur, pa që numri i saj të binte pasi mori vetëm 5.7%, sipas sondazheve.Edhe kryetari i partisë, Tom Ongena, ka bërë të ditur se do të japë dorëheqjen. “Për ne ishte një natë veçanërisht e vështirë, ne humbëm”, u tha ai mbështetësve të tij. “Jam i bindur se na duhet urgjentisht një qeveri e re, me kompetenca të plota”, shtoi ai, duke shtuar se “mesazhi i votuesve është i qartë”.

 

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?