SPRINT NEWS ALBANIA

Kulture

”Anora” fiton Palmën e Artë

Regjisori amerikan Sean Baker fitoi çmimin kryesor, Palmën e Artë, në Festivalin e 77-të të Filmit në Kanë me filmin “Anora”, duke mposhtur 21 filma të tjerë.

Juria, e udhëhequr nga regjisorja amerikane Greta Gerwig, e cila drejtoi “Barbie”, i dha çmimin prestigjioz Baker për historinë e tij për një balerin striptizi në Brooklyn të quajtur Ani, i cili takon djalin e një oligarku, me të cilin martohet edhe pas pakënaqësisë së madhe të prindërve të tij.

Ata bënë gjithçka për të prishur marrëdhënien e tyre.

Filmi me ritme të shpejta është një përzierje e komedisë dhe dramës dhe i ka impresionuar audiencës me kthesa të papritura dhe shumë humor.

 

“Ky ka qenë qëllimi im i veçantë si regjisor për 30 vitet e fundit”, tha Baker gjatë marrjes së çmimit.

“Nuk jam vërtet i sigurt se çfarë do të bëj me pjesën tjetër të jetës sime”, tha ai me shaka.

“Por, e di që do të vazhdoj të luftoj për kinemanë, sepse tani duhet ta mbajmë kinemanë gjallë”, shtoi ai.

”Të shikosh një film në shtëpi, ndërsa lundron me telefonin tënd dhe kontrollon emailet nuk është mënyra e duhur”, tha Baker.

“Të shikosh një film me të tjerët në një kinema është një nga përvojat e mëdha të përbashkëta. Ne ndajmë të qeshurën, pikëllimin, zemërimin, frikën dhe shpresojmë të kemi një katarsis me miqtë tanë dhe të panjohurit. Kështu që unë them se e ardhmja e kinemasë është aty ku filloi, në një kinema”, theksoi ai.

Baker u bë i njohur me komedinë e tij indie të vitit 2015 “Tangerine”, e cila u xhirua tërësisht në iPhone.

Çmimi i Madh, çmimi i dytë më i rëndësishëm i festivalit, shkoi për “All We Imagine as Light” nga regjisori indian Payal Kapadia.

Francezi Jacques Audiard mori çmimin e jurisë për muzikalin e tij “Emilia Pérez”.

Regjisori iranian Mohammad Rasoulof, i cili u largua nga Irani pasi u dënua me disa vite burg, u nderua me një çmim special të jurisë.

I lindur në vitin 1972, regjisori u largua së fundi nga Irani duke kaluar në këmbë një kufi malor përpara se të strehohej në Gjermani, ku vajza e tij po studion mjekësi.

Ishte e paqartë për një kohë të gjatë nëse ai do të vinte në festivalin e filmit.

Filmi i tij “The Seed of the Sacred Fig” tregon historinë e protestave në Iran pas vdekjes së gruas kurde 22-vjeçare Mahsa Amini në shtator 2022.

Situata në vend tregohet përmes tensioneve në një familje.

Çmimi për aktoren më të mirë u nda nga katër femra këtë vit: ai u shkoi aktoreve Karla Sofía Gascón, Zoe Saldana, Selena Gomez dhe Adriana Paz për rolet e tyre në “Emilia Pérez”.

Jesse Plemons u nderua si aktori më i mirë për rolin e tij në “Kinds of Kindness” nga Yorgos Lanthimos, regjisori i vitit të kaluar “Poor Things”.

Miguel Gomes fitoi çmimin për regjisorin më të mirë për filmin “Grand Tour”.

Coralie Fargeat u nderua për skenarin më të mirë me “The Substance”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?