SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Macron paralajmëron Netanyahun: Transferimi i detyruar nga Rafah do të ishte një krim lufte

Macron dënoi gjithashtu njoftimin e Izraelit të premten për sekuestrimin e 800 hektarëve tokë në Bregun Perëndimor të pushtuar për vendbanime të reja.

Në telefonatë, Macron i tha Netanyahut se synonte të dërgonte një projekt-rezolutë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, duke bërë thirrje për “një armëpushim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm”.

Ai gjithashtu i kërkoi Izraelit të hapë menjëherë të gjitha pikat e kalimit në Gaza.

Ofensiva tokësore e planifikuar në Rafah është përballur me presion të madh ndërkombëtar, me paralajmërime se do të shkaktonte viktima masive civile dhe do të përkeqësonte krizën humanitare. Megjithatë, Izraeli ka këmbëngulur se është e nevojshme në fushatën e tij për të shkatërruar Hamasin

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?