VIDEO: Rrëzohet avioni gjatë shfaqjes ajrore në Hungari

Bota

Një avion u rrëzua gjatë një shfaqjeje ajrore në Hungari, duke shkaktuar dy të vdekur dhe katër të plagosur. Ngjarja po zhvillohej në aeroportin Borgond në qytetin Szekesfehervar, rreth 70 kilometra në jugperëndim të Budapestit.


 

“Përveç pilotit, në avion ka qenë edhe një pasagjer dhe tragjikisht të dy kanë humbur jetën”, tha policia, ndërsa 4 personat e plagosur ndodheshin në tokë kur u plagosën, tre prej të cilëve u dogjën rëndë.

Të plagosurit rëndë janë një grua, një burrë dhe një vajzë, ndërsa një tjetër i ri ka pësuar lëndime më të lehta. Një video e publikuar nga mediat lokale tregon avionin, një Trojan T-28 i Aviacionit të Amerikës së Veriut të vitit 1951, duke u rrëzuar dhe duke shpërthyer në tokë. Avioni i vogël u rrëzua pranë një makine të parkuar, e cila mori flakë nga përplasja.

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?