Mbyllet merkatoja e verës, nga Arabia Saudite në Premier League, mësoni klubet që shpenzuan më shumë

Sport

Mbrëmjen e djeshme u mbyll merkatoja e verës në Evropë, ku pati lëvizje të minutës së fundit, siç ishte Kolo Muani që nënshkroi me PSG në këmbim të 95 milionë eurove.

Merkato

Me mbylljen e merkatos verore, konkluzionet për futbollin europian dhe veçanërisht klubet janë tashmë shumë shqetësuese nga pista e Arabisë Saudite. Nëse gjërat vazhdojnë kështu, për klubet e përjetshme, të menaxhuara nga subjekte private ose nga partnerët e tyre, do të jetë e pamundur për ta të konkurrojnë me milionat që vijnë nga Lindja e Mesme.

10 klubet shpenzuan më shumë në merkaton e kësaj vere:

Al-Nassr (Arabia Saudite) – 165.1 milionë euro: Klubi i Arabisë Saudite nuk ka rimbursuar asgjë në shitje, duke pasur një bilanc totalisht negativ. Nënshkrimet e tij kanë qenë: Otávio (60 milionë euro), Mané (30), Laporte (27.5), Fofana (25), Brozovic (18) dhe Telles (4.6)

 

 

Liverpool (Angli) – 172 milionë euro: Liverpool-i, një skuadër e Premier League, ka arkëtuar nga shitjet e lojtarëve një vlerë prej 60.7 milionë eurosh, duke pasur një bilanc negativ prej 111.3 milionë eurosh. Nënshkrimet e tij ishin: Szoboszlai (70 milionë euro), Mac Allister (42), Gravenberch (40) dhe Endo (20).

Al-Ahli (Arabia Saudite) – 184.1 milionë euro: Al-Ahli është një tjetër skuadër nga Arabia Saudite, që nuk ka pasur të ardhura, ndaj i gjithë investimi rezulton në një bilanc absolutisht negativ. Nënshkrimet e tij: Gabri Veiga (40 milionë euro), Mahrez (35), Roger Ibáñez0 (30), Saint-Maximin (27.2), Demiral (20), Mendy (18.5), Kessié (12.5), Al- Hurayji (0.9) dhe Firmino (falas).

Manchester United (Angli) – 206.7 milionë euro: Klubi nga “Old Trafford” ka shitur lojtarë me vlerë 55.34 milionë euro, por me një bilanc negativ prej 151.36 milionë euro. Nënshkrimet e tij: Hojlund (70 milionë euro), Mount (64.2), Onana (52.5), Amrabat (10), Bayindir (5), Evans (falas) dhe Reguilón (huazim).

Arsenali (Angli) – 234.9 milionë euro: Arsenali ka shitur lojtarë për 67.9 milionë euro, pra bilanci negativ i tij është 167 milionë euro. Nënshkrimet e tij: Declan Rice (116 milionë euro), Havertz (75), Timber (40) dhe David Raya (3.34).

Manchester City (Angli) – 241.1 milionë euro: Manchester City ka fituar nga shitjet një vlerë prej 114 milionë eurosh, me një nga bilancet negative më të mira brenda TOP-10, duke pasur humbje prej 126.6 milionë euro. Nënshkrimet e tij: Gvardiol (90 milionë euro), Matheus Nunes (62), Doku (60) dhe Kovacic (29.1).

Tottenham (Angli) – 248.6 milionë euro: Tottenham ka rimbursuar nga shitjet një vlerë prej 112.7 milionë euro, me bilanc negativ prej 135.9 milionë euro. Këto janë nënshkrimet e tij: Brennan Johnson (55 milionë euro), Maddison (46.3), Pedro Porro (40), Van de Ven (40), Kulusevski (30), Vicaro (20), Véliz (15), Phillips (2.3) dhe Solomon (falas).

PSG (Francë) – 349.5 milionë euro: PSG ka arkëtuar nga shitjet e lojtarëve vlerën e 141 milionë eurove, me bilanc negativ prej 208 milionë euro, i dyti më i keqi në këtë drejtim. Nënshkrimet e tij: Kolo Muani (95 milionë euro), Ugarte (60), Dembélé (50), Lucas Hernández (45), Barcola (45), Ekitiké (28.5), Kang-in Lee (22), Xavi Simons (4), Skriniar (falas), Asensio (falas), Arnau Tenas (falas) dhe Gonçalo Ramos (huazim)

Al-Hilal (Arabia Saudite) – 353.1 milionë euro: Ka arkëtuar vetëm 1.3 milionë euro, ndaj ka ka bilancin më të keq me 351.72 milionë euro humbje. Nënshkrimet e tij: Neymar (90 milionë euro), Malcom (60), Rúben Neves (55), Mitrovic (52.6), Milinkovic-Savic (40), Koulibaly (23), Bono (21) dhe Tambakti (11.5).

Chelsea (Angli) – 464.1 milionë euro: Chelsea ka siguruar nga shitjet vlerën prej 264.2 milionë euro, me bilanc negativ 199.9 milionë euro. Nënshkrimet e tij: Moisés Caicedo (116 milionë euro), Lavia (62.1), Nkunku (60), Palmer (47), Disasi (45), Jackson (37), Ugochukëu (27), Robert Sánchez (23), Petrovic (16), Washington (16) dhe Angelo (15).

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?