VIDEO e avionit në Majorca/ Pasagjerët në panik, fëmijët qanin, dëshmitë: Menduam se…

Bota

Pasagjerët në një fluturim për në Majorca përjetuan turbulenca ekstreme të dielën teksa avioni iu afrua ishullit spanjoll, i cili u godit nga një stuhi e fortë në atë kohë.


Pasagjerët kishin frikë për jetën e tyre ndërsa avioni u ngrit nga Spanja jugore.

 

Videoja është postuar në Instagram nga balerina dhe akrobatja Estela Orts. Ajo tregon avionin duke u lëkundur fuqishëm ndërsa pasagjerët janë kapur pas sediljeve të tyre nga frika. Orts me videon ka shkruar se kishte frikë se mos vdiste. Avioni dridhej, njerëzit bërtisnin, qanin dhe vjellnin dhe gjithçka dukej si një përjetësi.

Zonat e Spanjës verilindore dhe Majorka u goditën nga erëra 120 km/h dhe shira të rrëmbyeshëm gjatë fundjavës. Disa familje arritën të shpëtonin, ndërsa të tjera mbetën të bllokuara në ishull për shkak të anulimit të fluturimeve.

Një numër më i vogël njerëzish u plagosën dhe në tokë disa u shpëtuan nga makinat e ngecura nga përmbytjet.

Pas eksperiencës në aeroplan, Orts shkroi se ajo ishte “rilindur” dhe falënderoi pilotin për lundrimin me sukses të erërave të forta që i penguan ata të ulen.

“Aeroplani filloi të bjerë. Njerëzit dhe fëmijët bërtisnin, nuk mund të ndaloja së qari, u ndjeva i sëmurë. Nuk e di sa zgjati ai moment, por m’u duk një përjetësi. Derisa piloti arriti të stabilizonte aeroplanin. Ishte si një slitë. Askush nuk tha asgjë mbi sistemin e adresave publike për atë që po ndodhte, edhe pasi gjithçka u stabilizua. Ne u përpoqëm të zbrisnim dhe nuk mundëm. Fluturuam dy rrathë rreth ishullit. Papritur nuk mundëm të shihnim ishulli më dhe avioni filloi të ngrihej. Piloti vendosi se alternativa më e mirë ishte të kthehej në Alicante. U nisëm në orën 10:30 dhe u ulëm në orën 12:36 (fluturimi zakonisht zgjat 40 minuta),”shkruan Orts.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?