Vuçiç takim me Escobar e Lajçak: Koha që Kosova të plotësojë detyrimet.

Rajoni

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar se është koha që autoritetet në Kosovë të përmbushin detyrimet e tyre dhe të krijojnë Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Vuçiç e bëri një deklaratë të tillë pas takimit me emisarin e Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak, dhe atë të Shteteve të Bashkuara, Gabriel Escobar.

“Që nga dita e parë, Serbia ka qenë konstruktive, konsistente dhe partnere e qëndrueshme në të gjitha proceset që do të çonin në ruajtjen e stabilitetit në mbarë rajonin. Theksova se është koha që Prishtina përfundimisht t’i përmbushë obligimet e saj dhe mbi të gjitha formimin e Asociacionin e komunave serbe në përputhje me Marrëveshjen e Brukselit. Dua të besoj se pjesa e bashkësisë ndërkombëtare që ka ndikimin më të madh në Prishtinë ka edhe mekanizma që mund të çojnë në realizimin përfundimtar të obligimeve që Prishtina i ka pranuar dhe nënshkruar më shumë se një dekadë më parë”, ka shkruar Vuçiç.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?