Ismail Uka: Rama po na mbyt me Skavicën, 14 maji është referendum për ne

Politike

Kandidati i koalicionit opozitar “Bashkë Fitojmë” në Dibër, Ismail Uka u shpreh sot se 14 maji është referendum për dibranët për shkak të rrezikut nga përmbytja nga hidrocentrali i Skavicës.

Duke folur në mitingun ku merrte pjesë edhe ish kryeministri Sali Berisha, Uka tha se “Ne do të detyrojmë qeverinë të tërhiqet nga ndërtimi i projektit të Skavicës. Ju jeni dëshmitar që në çdo takim të zhvilluar, kam ftuar kandidatin e PS në këto zgjedhje që të vijë në ballafaqime publike, të parashtrojë secili prej nesh vizionin e tij që çdo qytetari ti jepet mundësia që përmes votës së tij të zgjedhë më të mirin. Kandidati i PS nuk është në gjendje të ballafaqohet dhe të japë llogari për 8 vitet e keqqeverisjes. 14 maji është referendum për dibranët”.

Sipas tij “ne u kemi ofruar zgjidhje konkrete për problemet tuaja të pazgjidhura gjatë qeverisjes së Rilindjes. Tre janë sfidat e mia kryesore si kandidat për kryetar bashkie: keqqeverisja e bashkisë së Dibrës, shpopullimi dhe largimi i të rinjve jashtë vendit si dhe projekti i zhdukjes së Dibrës me anë të mbytjes së saj përmes ndërtimit të hidrocentralit të Skavicës. Këto tre sfida të përbashkëta unë si kandidat i opozitës kam ofruar zgjidhje konkrete. Kam propozuar decentralizim të kompetencave, krijimi i një modeli të ri të qeverisjes vendore duke e kthyer nga Bashkia e kryetarit te ajo e qytetarit, vënia në eficencë të administratës së bashkisë, punësimi i çdo të riu që ka përfunduar arsimin e lartë, mbështetjen e të rinjve për të kryer arsimin profesional”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?