Tre ushqime që rrisin në mënyrë drastike kolesterolin

Shendet

Nëse keni probleme me kolesterolin e lartë në gjak ecja dhe ushqimi i shëndetshëm janë të detyrueshme. Rreziku më i madh qëndron në këto ushqime:

Krem djathi

Rreth 30 gram krem përmban 100 kalori, dhe pothuajse 90 për qind e kalorive në kremin e djathit vijnë nga yndyra dhe pjesa më e madhe e yndyrës në këtë ushqim është e ngopur. Kjo yndyrë e pashëndetshme është e dëmshme për zemrën sepse rrit lipoproteinën me densitet të ulët, LDL ose kolesterolin e keq.

Gjalpë

Problemi është se vetëm një lugë gjelle gjalpë përmban 31 g kolesterol dhe shumë yndyra të ngopura, të cilat jo vetëm që rritin nivelin e kolesterolit “të keq” LDL, por edhe ul sasinë e kolesterolit “të mirë” ose HDL.

Akullore

Një porcion prej vetëm 85 g akullore mund të përmbajë deri në 45 mg kolesterol.

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?