Borell: Shqipëria e angazhuar në rrugën e anëtarësimit drejt BE-së

Aktualitet

Mbahet sot në Tiranë takimi i radhës i Këshillit të Stabilizim- Asociimit mes Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë.

Ka qenë kryeministri Edi Rama i cili ka ndarë disa pamje nga pritja e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell Fontelles si dhe Komisionerit për Fqinjësinë dhe Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi.

Kjo është mbledhja e dymbëdhjetë midis BE-së dhe Shqipërisë për Këshillin e Stabilizim-Asociimit.

Pas mbledhjes së Këshillit, kryeministri Rama, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell Fontelles si dhe Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi do të japin një konferencë të përbashkët për shtyp.

 

 

  • foto galeri
  • foto galeri

 

STATUSI I BORELL:


 

Gëzohem që e nis ditën time në Tiranë ku do të mbajmë Këshillin e Stabilizim-Asociimit me Kryeministrin

@ediramaal- historikisht për herë të parë në Shqipëri. Kjo pasqyron angazhimin e qartë ndaj anëtarësimit të Shqipërisë në BE dhe vlerësimin për orientimin e saj strategjik edhe në politikën e jashtme.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?