Edi Rama mesazh në përvjetorin e parë të luftës në Ukrainë

Aktualitet

Në përvjetorin e parë të luftës në Ukrainë,  kryeministri Edi Rama ka dhënë mesazhin e tij. Kryeministri thotë se ky vit ka qenë një vit arritje dhe rezistencë nën lidershipin guximtar të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Nga Hiroshima pas nderimeve në memorialin e të zhdukurve nga bomba atomike, Rama shton se të luash sot me fjalën “bombë atomike” është një turp i civilizmit dhe kjo bën edhe më të rëndësishme mbështetjen për Ukrainën aleancën e të gjitha vendeve demokratike dhe mbi të gjitha vendosmërinë e secilit që ka respekt për lirinë, vlerat e demokracisë në mënyrë që e shkuara të mbetet e shkuar dhe çdo përpjekje të dështojë.

“Ishin të shumtë ata që menduan se pushtimi rus i Ukrainës do të ishte çështje ditësh por ja ku jemi sot, 1 vit rezistencë, arritje, nën lidershipin guximtar të presidentit Zelensky.

Me mbështetjen e botës demokratike dhe tanimë është e qartë se e gjithë Rusia nuk mund ta fitojë luftën. Ja ku jemi këtu, dëshiroj të shtoj që kam nderin ta bëj këtë mesazh këtu nga Hiroshima pas një momenti të gjatë dhe jashtëzakonisht të veçantë nderimi në memorialin e të zhdukurve nga goditja e bombës atomike dhe pastaj në muzeun e tmerreve të bombës atomike.

Shtoj që të luash sot me fjalën bombë atomike sikur flet për kukulla është vërtet një turp i civilizimit tonë dhe kjo e bën edhe më të rëndësishme mbështetjen për Ukrainën, aleancën e të gjitha vendeve demokratike dhe mbi të gjitha vendosmërinë e secilit që ka respekt për lirinë, vlerat e demokracisë në mënyrë që e shkuara të mbetet e shkuar dhe çdo përpjekje të dështojë”, tha Rama.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?